Wiadomości

Pekin nie rezygnuje z systemu hukou

PEKIN – Władze Pekinu w dalszym ciągu będą trzymać się dotychczasowej polityki meldunkowej, zwanej też systemem hukou. Powodem decyzji jest stale rosnąca populacja miasta.

Na przestrzeni minionych lat populacja Pekinu rosła średnio o około 500 tysięcy rocznie. Stolica Chin jest zarazem centrum ekonomicznym kraju, w mieście łatwiej o pracę i godziwe zarobki, niż w innych rejonach kraju, co niezmiennie od lat przyciąga nowych mieszkańców.

W wyniku stałego napływu olbrzymich mas ludzi, ulice miasta są wiecznie zakorkowane, mieszkań jest coraz mniej, a służba zdrowia i urzędy nie radzą sobie z ciągnącymi się bez końca kolejkami.

“W świetle tych faktów przedłużenie polityki hukou na najbliższe lata wydaje się być jedynym sensownym rozwiązaniem”, powiedział Zhao Lei, wicedyrektor pekińskiej komisji municypalnej ds. rozwoju i reform.

Hukou jest systemem rejestracji mieszkańców (meldunkowym), który został wprowadzony jeszcze w czasach starożytnych. System zakłada gromadzenie danych o mieszkańcach, takich jak dane osobowe, imiona rodziców, imię żony lub męża itp., oraz przydzielanie pozwoleń na osadzenie się w danej miejscowości w zależności od pewnych wytycznych.

Zhao powiedział, że władze Pekinu nie mają intencji, by zastopować napływ nowych mieszkańców, ale że istnieje potrzeba dogłębnej organizacji zasobów ludzkich w stolicy w celu utrzymania wysokich standardów i uatrakcyjnienia miasta jako miejsca zamieszkania na długie lata.

Brak “meldunku” w Pekinie to poważne utrudnienie dla osoby, która chce mieszkać w tym mieście. Brak odpowiedniej książeczki meldunkowej uniemożliwia bowiem korzystanie z większości “przywilejów” dostępnych dla zarejestrowanych mieszkańców chińskiej stolicy. Łącznie z niemożnością posłania swoich dzieci do lokalnej szkoły.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button