SpołeczeństwoWiadomości

Pekin się dusi

Pekin od czwartku pokrywa najgorszy od miesięcy smog. Prognoza pogody nie jest dobra dla stolicy Chin. Chmura smogu może wisieć nad miastem przez cały weekend.

Powodem wzrostu skażenia powietrza w Pekinie jest utrzymujące sie od dłuższego czasu niskie ciśnienie atmosferyczne połączone z bezwietrzną pogodą. Indeks Jakości Powietrza Pekinu osiagnął w miniony czwartek poziom prawie 300 punktów. W piątek obniżył się do 230. Co to oznacza w praktyce? Otóż wskazania do poziomu 50 punktów uważane są za dobre, zaś każde powyżej 200 punktów za niezdrowe. Poziom powyżej 300 punktów określany jest mianem niebezpiecznego dla zdrowia i życia. Dla porównania wczorajsze odczyty w Hong Kongu wykazały poziom 66 punktów.

Władze Pekinu uprzedziły mieszkańcow miasta, jak również wszystkich je odwiedzających, aby nie podejmowali oni żadnej aktywności fizycznej (ciężka praca fizyczna, treningi sportowe) na dworze. Dzieci, osoby starsze i chore nie powinny opuszczać domów. Osoby, które muszą przebywać na zewnątrz powinny nosić maski ochronne.

Widoczność w mieście jest oczywiście mocno ograniczona. Słońce jest ledwie widoczne przez grubą powłokę gazów. Sytuacja ta cieszy jedynie producentów aplikacji dla urządzeń mobilnych. Dużą popularnościa wśród Pekińczyków oraz odwiedzających stolice Chin turystów są aplikacje, które "ukrywają" smog na wykonywanych zdjęciach. Na przykład program Camers 360 firmy Pinguo z Chengdu wykorzystuje zestaw elektronicznych filtrów zwanych "Magic Sky", które pozwalają usunąć chmury smogu z fotografowanych obiektów, czy "landszaftów". Użytkownik filtrów "Magic Sky" uzyskuje możliwość korzystania z 7 różnych opcji, które według zapewnień twórców aplikacji "pozwolą pomalować niebo na niebiesko".

Władze Pekinu za przykładem władz centralnych w ostatnim czasie informują często i stosunkowo rzeczowo o problemie skażenia powietrza w stolicy Chin. Przekazują również wiadomości na temat projektów mających na celu usunięcie tego dotkliwego dla Pekińczyków problemu. Mieszkańcy Pekinu wierzą jednak, że władzom municypalnym udaje się skutecznie walczyć ze smogiem. Beijing Youth Daily poinformował, że liczba skarg mieszkańców miasta na jakość powietrza uległa podwojeniu zaledwie w przeciągu ostatnich 5 miesięcy. 

Pekin, tak jak zdecydowana większość chińskich miast uzyskuje energię elektryczną z ogromnej ilości przestarzałych elektrowni weglowych. Elektrownie te są głównym "producentem" niewyobrażalnej ilości pyłów, które mieszaja się z powietrzem atmosferycznym w określonych warunkach pogodowych zamieniają się w ciężkie chmury spowijające ulice i domy. Powszechnie wiadomo, że jakość pekińskiego powietrza ma dramatyczny, negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców stolicy Chin. Jak poważny to wpływ – nie wiadomo. Pewne dane na temat zachorowalności na raka płuc w odniesieniu do jakości miejskiego powietrza opracowano w zeszłym roku w Szanghaju. Dane dotyczace Pekinu pomija się milczeniem.

Źródło: SCMP

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button