Wiadomości

Pekin usycha

PEKIN – Stolicę Chin dotyka najdłuższa w najnowszej historii zima bez śniegu. Mija już 84 dzień zimy bez śniegu, co jest rekordowym okresem od czasu rozpoczęcia skrupulatnego zbierania danych meteorologicznych dotyczących Pekinu w 1951 roku. Ten rekord w przeciwieństwie do wielu innych hucznie odnotowywanych w chińskich mediach nikogo w ChRL nie cieszy. Problem suszy, braku opadów oraz  gwałtownie malejących zasobów wód podziemnych pogłębia się na terenie północnych Chin z każdym kolejnym tygodniem. W Pekinie nie odnotowano opadów deszczu ani śniegu od 25 października. Pekińscy meteorolodzy przewidują, że w ciągu najbliższych dni temperatury średnie podniosą się ponad poziom 0 stopni i osiągną przedział od 3 do 7 stopni Celsjusza. Nie ma jednak nadziei na jakiekolwiek opady. Sytuacja taka potrwa jeszcze co najmniej 10 dni. Mieszkańcy Pekinu dotkliwe odczuwają braki opadów atmosferycznych. Powietrze w chińskiej stolicy jest tak suche, że wszystkie przedmioty oraz ubrania elektryzują się, będąc przyczyną ciągłych drobnych wyładowań elektrycznych. Suche powietrze sprzyja podrażnieniom gardła i dróg oddechowych. Wzrosło również dramatycznie zagrożenie pożarowe, szczególnie na terenach podmiejskich należących do obszaru administracyjnego Pekinu.

Rząd Chin deklaruje w ostatnich tygodniach coraz wyższe kwoty przeznaczone na rozwiązanie problemu braku wody. Wiadomo jednak, że pieniądze nie są w stanie załatwić sprawy najważniejszej – deszczu. Bez solidnych opadów deszczu nie ma najmniejszych szans na szybka poprawę obecnej sytuacji.

Źródło: beta.chiny24.com, opracował: l.s.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button