Wiadomości

Pekin zamyka setki delegatur rządów lokalnych

PEKIN – Rząd centralny zamknął dzisiaj 625 z ogólnej liczby 971 delegatur rządów lokalnych i municypalnych, które mają siedziby w stolicy Chin. Decyzja ta jest następstwem powszechnej krytyki delegatur uważanych za źródło niewyobrażalnej korupcji oraz systemem marnotrawienia funduszy publicznych.

Zgodnie z informacja Rady Państwa zamknięto 8 biur przedstawicielskich największych chińskich miast, 189 biur reprezentujących lokalne rządu na różnym szczeblu, 374 przedstawicielstwa dużych powiatów z odległej prowincji oraz 54 biura stref ekonomicznych i oddziałów rządowych.

19 stycznia tego roku Biuro Główne Rady Państwa wystosowało okólnik do władz prowincjonalnych nakazując rozważenie zamknięcia ich przedstawicielstw w Pekinie. Okólnik instruował władze lokalne także, aby objęły swoje delegatury w stolicy uważniejszą kontrola, która miała zapobiec powszechnym przypadkom korupcji, nepotyzmu i wszystkich innych zjawisk krytykowanych przez opinię publiczną. W odpowiedzi większość rządów prowincjonalnych przeprowadziło śledztwa i dochodzenia dotyczące biur przedstawicielskich w Pekinie, a w efekcie tych operacji stworzyło plany naprawienia sytuacji w delegaturach. Władze centralne uznały jednak, że tylko 296 przedstawiciel dużych miast i 50 delegatur specjalnych stref ekonomicznych może kontynuować swoje działanie w Pekinie.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button