Wiadomości

Pełne porozumienie premierów Indii i Chin

NEW DELHI – chiński premier Wen Jiabao i jego indyjski partner Manmohan Singh potwierdzili osiągnięcie pełnego porozumienia dotyczącego stosunków dwustronnych pomiędzy Chińską Republiką Ludową a Indiami, wyrazili również wolę obu krajów do wzmacniania więzi politycznych i ekonomicznych pomiędzy dwoma najwększymi krajami Azji.

Podczas rozmowy między premierami Wen Jiabao podkreślił, że w historii 60 lat stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chinami a Indiami ostatnich kilka lat to okres niebywałego, pozytywnego rozwoju relacji pomiędzy oboma państwami.

Chiński premier, który przybył do Indii w środę z drugą swoją oficjalną wizytą (pierwsza miała miejsce w roku 2005), zaznaczył, że obecna wizyta jest szczególna, jako, że przypada w 60 rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Pekinem a New Delhi.

Wen powiedział, że jest głęboko usatysfakcjonowany kierunkiem i szybkością rozwoju stosunków pomiędzy dwoma krajami. Wedle Wen Jiabao Indie i Chiny powinny wykorzystać historyczną chwilę, aby wzmocnić wzajemne zaufanie w kontekście politycznym i strategicznym, dla obustronnej korzyści i ugruntowania przyjaźni pomiędzy tymi krajami.

Wen wypowiedział również bardzo znamienne zdanie na początku wizyty w Indiach: “Świat jest wystarczająco wielki dla rozwoju Indii i Chin”. Zaznaczył w ten sposób zarówno nowe spojrzenie na rolę obu krajów w polityce międzynarodowej, jak również obecne spojrzenie Pekinu na relacje z Indiami. Pekin chce widzieć w Indiach partnera handlowego, politycznego i militarnego, dającego gwarancję bezpieczeństwa w niestabilnym rejonie państw islamskich.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button