Wiadomości

Pety na wagę złota

XI’AN – Kampania mająca na celu utrzymanie w czystości ulic Xianyang,  w prowincji Shaanxi oparta została na prostych regułach – każdy obywatel miasta otrzyma 0,05 yuana za każdy dostarczony niedopałek znaleziony na ulicy.

Hou Xi’an, przedstawiciel władz municypalnych powiedział, że akcja ma na celu uczynić miasto bardziej czystym, bardziej cywilizowanym, natomiast mieszkańców bardziej świadomymi kwestii ochrony środowiska.

Akcja potrwa nie krócej niż do końca grudnia bieżącego roku.

W ostatnim miesiącu mieszkańcy miasta dostarczyli ponad 7 milionów niedopałków, za które otrzymali ponad 100 000 yuanów nagrody. W tym samym czasie aż 5 milionów niedopałków zebrano bez wynagrodzenia, ponieważ budżet przeznaczony na tą akcję wyczerpał się niespodziewanie.

Stało się tak prawdopodobnie między innymi na skutek działania oszustów, którzy zaczęli dostarczać niedopałki zbierane z popielniczek restauracyjnych, śmietników przy przystankach autobusowych oraz innych miejsc, gdzie można znaleźć w jednym miejscu wiele resztek po wypalonych papierosach.

Pomimo oszustw tego typu lokalne władze postanowiły kontynuować akcję twierdząc, że przynosi ona pozytywne efekty.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button