Wiadomości

Pierwsi turyści indywidualni z ChRL przybyli na Tajwan

PEKIN / TAIPEI – Niemal 300 chińskich podróżnych wyruszyło dzisiaj samolotami i statkami z Chin kontynentalnych na Tajwan w kilka dni po tym jak Taipei zaaprobowało zniesienie blokady podróży dla osób indywidualnych z ChRL obowiązującej od końca wojny domowej w Chinach, czyli od 1949 roku.

Według informacji Agencji Xinhua podróżni pochodzą z Pekinu, Szanghaju i Xiamenu. Dotychczas obywatele ChRL mogli odwiedzać Tajwan wyłącznie w grupach zorganizowanych. Władze ChRL obawiały się bowiem, że indywidualni turyści będą wykorzystywać pretekst podróży turystycznej do "zbuntowanej prowincji" jako możliwość ucieczki z Chin Ludowych. Zgodnie z ustaleniami pomiędzy Taipei i Pekinem w pierwszym etapie "nowego otwarcia granic" na Tajwan będzie mogło przybywać 500 osób z ChRL dziennie. Jak ogłoszono oficjalnie jest to inicjatywa mająca na celu promocję pokojowej normalizacji stosunków pomiędzy Chinami Ludowymi a Republiką Chin.

Zgodnie z informacją Agencji Xinhua w początkowej fazie programu indywidualne podróże na Tajwan odbywać będą mogli wyłącznie mieszkańcy Pekinu, Szanghaju, Xiamenu oraz prowincji Fujian. Otarcie granic ma być rezultatem działalności prezydenta Ma Ying-jeou wywodzącego się z partii Guomintang, uznawanej przez Pekin za "przyjazną ChRL"., a piastującego stanowisko od 2008 roku. Przypomnę, że jest to partia narodowa, która była oponentem komunistów pod przywództwem Mao Zedonga podczas wojny domowej w latach 1945-1949. 

W roku 2008 uruchomiono bezpośrednie połączenia lotnicze i morskie pomiędzy Chinami Ludowymi a Tajwanem. W zeszłym roku Tajwan odwiedziło 1,63 miliona Chińczyków z ChRL w grupach zorganizowanych.

Jak informuje agencja Xinhua, pomimo ocieplenia wzajemnych stosunków Pekin uznaje Tajwan wciąż za zbuntowana prowincję, którą zamierza przyłączyć do macierzy, nawet przy użyciu siły, jeżeli będzie to konieczne.

 

Źródło: AFP, Xinhua Agency

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button