Wiadomości

Pierwsza burza piaskowa w tym roku

PEKIN – Ocieplenie przyniosło stolicy Chin pierwszą w tym roku burzę piaskową. Pekińskie biuro kontroli skażenia powietrza informuje, że poziom zanieczyszczenia powietrza w stolicy można określić jako niewielki. W dwóch powiatach znajdujących się na północnym zachodzie okręgu pekińskiego uznaje się jednak za dotknięte skażenie o wysokim poziomie.Poprzez skażenie rozumie się tutaj oczywiście zawartość pyłu i piasku w powietrzu wdychanym przez mieszkańców stolicy Chin. Oprócz silnych porywów wiatru utrudniających życie Pekińczykom przemieszczającym się pieszo ulicami miasta, łatwo dostrzec zmieniony kolor nieba nad miastem. Ma ono bowiem żółto pomarańczową barwę.

Pekińskie biuro meteorologiczne informuje, że obecna burza piaskowa zwiastuje początek sezonu tego typu zjawisk nad Mongolią Wewnętrzną i jej pustyniami skąd to właśnie lotne piaski i pyły docierają do Pekinu. Wiosenny sezon burzowy trwa od marca do maja. Pekińscy meteorolodzy ostrzegają, że dzisiejsza burza zakończy się prawdopodobnie już w sobotę wskutek nadejścia bardzo chłodnego frontu powietrza z północy. Zatem powietrze w stolicy stanie się czystsze, natomiast temperatury średnie dnia i nocy spadną w ciągu zaledwie doby aż o 10 stopni.

Burze piaskowe są coraz poważniejszym problemem Pekinu. Są wynikiem rozwoju przemysłu na północy Chin, urbanizacji, ale również nieustannemu rozszerzaniu się obszarów pustynnych Mongolii Wewnętrznej ku południu kraju. W ostatnich 2 latach Chiny wydały ponad 4 miliardy yuanów na próby powstrzymania pustynnych piasków, głównie na sadzenie pasów roślinnych, które mają teoretycznie utworzyć tamę zatrzymującą piaski. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby zrozumieć jak skuteczne mogą to być działania.

Źródło: China Daily

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button