Wiadomości

Pierwszy gejowski ślub w Pekinie

PEKIN – W zeszłą sobotę zawarto pierwszy w Pekinie gejowski związek małżeński pomimo faktu, że małżeństwa osób tej samej płci wciąż są w Chinach tematem kontrowersyjnym, a w chińskim prawie nie ma wzmianki o małżeństwach homoseksualnych.

W ceremonii uczestniczyło około 50 krewnych i znajomych młodej pary, która poznała się trzy lata temu na gejowskim portalu społecznościowym.

“Chcemy wieść normalne życie, jak inne pary. Społeczeństwo staje się coraz bardziej tolerancyjne, zdecydowaliśmy się więc wyjść z ukrycia i zinstytucjonalizować nasz związek”, powiedział jeden z panów młodych.

Nowożeńcy pokazali publicznie swoje certyfikaty małżeńskie, ale istnieje prawdopodobieństwo, że nie są ona prawdziwe, ponieważ w chińskim prawie nie ma wzmianki o małżeństwach homoseksualnych. Jest to pierwsze gejowskie małżeństwo w Pekinie, ale nie w Chinach – pierwsze ślub wzięły dwie kobiety z prowincji Guangdong.

Środowiska gejowskie uważają, że każde oficjalne małżeństwo homoseksualne to wielki krok naprzód dla całej społeczności gejów i lesbijek w Chinach, ponieważ dzięki temu społeczeństwo oswaja się z odmiennością i w rezultacie staje się bardziej tolerancyjne. Stały partner zmniejsza również ryzyko zachorowania na AIDS.

Według oficjalnych danych, blisko 60% wszystkich zarażonych wirusem HIV osób w Chinach to homoseksualiści i homoseksualistki.

“Nowożeńcy dają doskonały przykład reszcie chińskiej społeczności homoseksualnej”, uważa Xiao Dong z Beijing Rainbow Volunteer Station, organizacji walczącej z wirusem HIV i AIDS.

Źródło: China Daily, opracował: m.p

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button