WiadomościWiadomości

XX Zjazd KPCh – Raport Xi Jinpinga, czyli „O co walczymy, dokąd zmierzamy”

W niedzielę 16 października br. o godzinie 10:00 w Wielkim Holu Ludowym (人民大会堂) przy Placu TianAnMen (天安门) w centrum stolicy Chin Pekinie, rozpoczął się oczekiwany XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin (中国共产党第二十次全国代表大会), który zdecyduje o przyszłości i kierunkach rozwoju drugiej gospodarki świata. W tegorocznym zjedzie bierze udział 2340 delegatów oraz zaproszeni goście. Wśród nich zwracała uwagę obecność w prezydium XX Zjazdu poprzedniego Sekretarza Generalnego i Przewodniczącego CHRL Hu JinTao 胡锦涛, premiera Wen JiaBao 温家宝 oraz innych członków władz z tamtego okresu. Minutą ciszy uczczono zmarłych liderów partii m.in. Mao ZeDonga 毛泽东, Zhou EnLaia 周恩来, Liu ShaoQi 刘少奇, Zhu De 朱德 i Deng XiaoPinga 邓小平. Obrady prowadził premier Li KeQiang 李克强. Oklaskami na stojąco przywitany został Sekretarz Generalny KPCh Xi JinPing 习近平, który wygłosił programowy raport, będący od niedzieli przedmiotem licznych komentarzy.

Najważniejsze jego tezy to:

Na wstępie

Xi podkreślił osiągnięcia Chin w ciągu ostatnich 10 lat. Kraj w tym okresie osiągnął przełom w niektórych kluczowych dziedzinach technologii, w badaniach podstawowych, rozwinął i rozszerzył strategiczne, wschodzące gałęzie przemysłu. Odnotował znaczące sukcesy: w załogowych lotach kosmicznych, eksploracji Księżyca i Marsa, głębin morskich i wnętrza Ziemi, superkomputerach, nawigacji satelitarnej, informatyce kwantowej, technologiach energetyki jądrowej, produkcji dużych samolotów i biomedycynie. W ten sposób kraj dołączył do grona innowacyjnych państw świata.

Ale przed Chinami stoją zagrożenia zewnętrzne i wewnętrzne. Zjazd odbywa się w “kluczowym momencie” dla kraju, który mierzy się w ostatnich latach z “groźną i skomplikowaną” sytuacją międzynarodową oraz “olbrzymimi wyzwaniami”.

Xi JinPing wezwał członków partii do przygotowania się na „krytyczny czas” w historii kraju, do „gotowości na sztorm”. Choć zapewnił, że „przyszłość jest świetlana”, to ostrzegł, że „mamy przed sobą długą drogę (…) musimy wzmacniać silniejsze poczucie celu, hart i pewność siebie co do całej partii i narodu, aby nie dać się zwieść błędnym przekonaniom ani zastraszyć presją”.

Xi zwrócił uwagę, że ogólny cel strategiczny dotyczący budowania wszechstronnego, silnego, nowoczesnego socjalistycznego kraju polega na realizacji dwóch etapów:

  • po pierwsze – osiągnięcie średnio dostatniego społeczeństwa socjalistycznego, co zrealizowano w 2021 roku;
  • po drugie – zbudowanie silnego, nowoczesnego, socjalistycznego kraju, który będzie zamożny, demokratyczny, zaawansowany kulturowo, harmonijny – co zgodnie z planem powinno zostać zrealizowane do 2049 roku.

Zaznaczył, że najbliższe pięć lat będzie krytycznym okresem dla budowania wszechstronnie nowoczesnego państwa socjalistycznego.

Partia

KPCh odgrywa kluczową rolę we wszechstronnym przekształcaniu Chin w nowoczesny socjalistyczny kraj i w promowaniu wszechstronnego wielkiego odrodzenia narodu na drodze modernizacji z chińską charakterystyką. Jako największa marksistowska partia rządząca na świecie, KPCh musi zawsze pozostawać czujna i zdeterminowana, stawić czoła wyzwaniom, by utrzymać poparcie ludzi i umacniać swoją pozycję jako partia rządząca na wiele lat.

Xi JinPing podkreślił, że członkowie KPCh muszą pamiętać, że wszechstronne zarządzenie partią jest nieustannym wyzwaniem, a sama rewolucja jest podróżą, która nie ma końca. Nigdy nie wolno zaprzestać wysiłków i poddawać się znużeniu, zniechęcać się zmaganiami w obliczu problemów. Członkowie partii nigdy nie mogą zapominać o swojej pierwotnej misji, powinni być skromni i rozważni, ciężko pracować, odważnie i skutecznie walczyć o dobro ludzi, wzmacniać pewność siebie.

Ideologia

KPCh jest partią marksistowską, która realizuje marzenie narodu chińskiego o umiarkowanym dobrobycie. Xi wezwał: “Musimy wzmocnić naszą świadomość trudności (związanych z osiągnięciem celu), trzymać się myślenia o wynikach, być przygotowani na niebezpieczeństwo w czasach pokoju, przygotować się na deszczowy dzień i być gotowi wytrzymać uderzenia silnych wiatrów i wysokich fal”. Marksizm stopniowo ma być zintegrowany z ideologią partii, dlatego też nadawana będzie mu chińska charakterystyka. Historia i doświadczenia partii pokazują, że marksizm się sprawdza. Dlatego jest podstawową ideologią przewodnią, na której opiera się i rozwija partia oraz kraj.

Xi w tym kontekście stwierdził, że wszystkie religie w Chinach muszą mieć “chińską orientację (charakter)”, przystawać do chińskiej kultury, a zarazem uznawać zwierzchnictwo i przewodnia rolę partii. Wyznawcy wszystkich religii muszą działać zgodnie z interesem państwa i partii.

Korupcja

Zjawisko korupcji jest największym guzem (nowotworem) w ciele partii. Szkodzi żywotności i skuteczności partii oraz kraju. Sekretarz Xi ocenił, iż kampania antykorupcyjna prowadzona od 10 lat, od chwili kiedy objął funkcję Sekretarza Generalnego, odniosła “przytłaczające zwycięstwo”. Wyeliminowała ona poważne, acz ukryte zagrożenia wewnątrz partii, armii, państwa (aparatu administracyjnego). Zapowiedział dalsze stosowanie zasady “zero tolerancji” dla skorumpowanych urzędników, bez względu na zajmowane przez nich stanowisko. Dopóki istnieją ludzie podatni na korupcję, dopóki powstają okoliczności sprzyjające korupcji, walka z tym zjawiskiem nie zatrzyma się ani na chwilę. Wszelkie przypadki korupcji będą karane bezwzględnie i bez miłosierdzia tępione.

Ekonomia

W tym paragrafie Xi stwierdził m.in., że:

“Wysokiej jakości rozwój jest najwyższym priorytetem budowania socjalistycznego nowoczesnego kraju we wszystkich aspektach. Niemożliwe jest zbudowanie socjalistycznego nowoczesnego silnego kraju we wszystkich sferach bez solidnych podstaw materialnych i technologicznych”.

Niezbędne jest zbudowanie socjalistycznego rynkowego systemu gospodarczego na wysokim poziomie, ulepszanie podstaw socjalistycznego systemu gospodarczego, konsolidowanie i rozwój systemu własności publicznej, gospodarki prywatnej.

Socjalistyczny system rynkowy powinien odgrywać decydującą rolę w alokacji zasobów i lepiej sprzyjać działalności rządu.

Nowy Model Rozwoju

Zapowiedziane zostało tworzenie nowego modelu rozwoju – budowanie nowoczesnego systemu przemysłowego, skoncentrowanie rozwoju ekonomicznego na gospodarce realnej, promowanie uprzemysłowienia nowego typu. Celem jest konstruowanie silnego kraju pod względem produkcji, przy zachowaniu wysokiej jakości rozumianej procesu produkcyjnego i samych produktów, przemysłu kosmicznego, sieci transportowej i cyfryzacji.

Partia będzie nadal wszechstronnie promować rewitalizację wsi, priorytetowo traktować rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, poszerzać osiągnięcia walki z ubóstwem, aby przyspieszyć budowę potęgi rolniczej kraju.

Ponadto, promowany będzie skoordynowany rozwój regionalny i między regionalny.

Przyjęte będą nowe strategie urbanizacji.

Optymalizacji poddany zostanie układ głównych sił produkcyjnych.

Nowy model oparty będzie m.in. na wysokiej jakości produkcji, technologii, innowacyjności, cyfryzacji, sztucznej inteligencji, itp. Tworzony będzie konkurencyjny system naukowy, badawczy i technologiczny. Modernizacja, która postępuje to socjalistyczna modernizacja w stylu chińskim, prowadzona pod przywództwem partii. Ma ona cechy wspólne z modelami rozwojowymi stosowanymi w innych krajach, ale równocześnie wyróżnia się własną specyfiką chińską. Chiny (w tym modelu) oferują ludzkości swoją koncepcję drogi do osiągnięcia dobrobytu. Wdrażając konsekwentnie nowy model rozwoju kraj będzie wzmacniał rozwój kadr/talentów, będzie przestrzegać szacunku dla pracy, wiedzy, kreatywności. Przyspieszy budowę ośrodków innowacyjnych i technologicznych na światowym poziomie, które będą skupiać wybitne uzdolnione osoby z kraju oraz zagranicy, zapewniając stworzenia komparatywnej przewagi w międzynarodowej konkurencji.

Wspólny Dobrobyt

Partia i kraj będą dążyć do osiągnięcia wspólnego dobrobytu. Usprawniany będzie system dystrybucji dochodów. Zapewnione będzie wyższe wynagrodzenie za pracę wymagającą większego wysiłku i zaangażowania. Społeczeństwo będzie zachęcane do osiągnięcia dobrobytu dzięki wytężonej pracy. Promowana będzie równość szans, zwiększanie wynagrodzenia osób o niskich dochodach i powiększanie części społeczeństwa o średnich dochodach. Xi podkreślił konieczność właściwego realizowania, chronienia i rozwijania podstawowych interesów jak najszerszych mas społecznych, mocnego angażowania się w najbardziej bezpośrednie oraz realne kwestie interesujące i dotykające ludzi, czynienia wszystkiego, co jest w mocy, aby poprawić poziom usług publicznych i ich dostępność, by niezłomnie promować wspólny dobrobyt. Będą tworzone takie warunki, aby każdy miał możliwość rozwoju dzięki pracowitości

Samowystarczalność

Chiny znacznie wzmocnią działania na rzecz wdrażania strategii rozwoju opartych na innowacjach, realizacji samodzielności naukowej i technologicznej na wysokim poziomie oraz zdecydowanego wygrania kluczowych bitew technologicznych. Nastąpić ma konsolidacja fundamentów bezpieczeństwa żywnościowego. Utrzymana zostanie wysoka jakość gruntów uprawnych, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe narodu. Priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego oraz łańcuchów dostaw w przemyśle.

Technologie

Nastąpi duże skoncentrowanie na narodowych potrzebach strategicznych w tym zakresie. Wszelkie dostępne siły i środki zostaną przeznaczone na badania naukowe i technologiczne, zwłaszcza te wywodzące się z rodzimych rozwiązań, własnych, oryginalnych odkryć i badań podstawowych.

Xi podkreślił, że w ostatnich latach w Chinach następowała „stopniowa, ciągła poprawa i wszechstronna, fundamentalna transformacja środowiska internetowego i ochrony danych osobowych”.

Polityka Zagraniczna

Kompleksowo promowana jest dyplomacja o chińskiej charakterystyce, budowa nowego rodzaju stosunków międzynarodowych. Kraj aktywnie uczestniczy w reformie i budowie globalnego systemu zarządzania. Xi JinPing stwierdził, że Chiny mocno trzymają się niezależnej, pokojowej polityki zagranicznej, w której ustalają swoje stanowisko i politykę na podstawie meritum danej sprawy (odniesienie do wojny w Ukrainie), przestrzegają podstawowych norm stosunków międzynarodowych, stoją na straży sprawiedliwości międzynarodowej oraz stanowczo przeciwstawiają się wszelkim formom hegemonizmu, sprzeciwiają się mentalności zimnowojennej, ingerencji w wewnętrzne sprawy innych krajów i podwójnym standardom. Chiny nigdy nie będą dążyły do hegemonii (na wzór amerykański) i nigdy nie zaangażują się w ekspansję.

Zero Covid

Xi opowiedział się zdecydowanie za przestrzeganiem zasad „dynamicznego dążenia do zero covid”. W obliczu nagłego wybuchu koronawirusa przyjęty został priorytet ochrony ludzkiego życia ponad wszystko, a ustalone reguły postepowania stworzono w oparciu o naukowe analizy. Dzięki temu Chiny zwyciężyły w walce z epidemią, zabezpieczając tym samym w dłuższej perspektywie swój rozwój gospodarczy i społeczny.

Tajwan

Kwestia Tajwanu jest sprawą Chińczyków i jej rozwiązanie jest wyłącznie sprawą Chińczyków. Mimo prowokacji ze strony separatystycznych sił tajwańskich i ingerencji zewnętrznej, Chiny z największą szczerością, otwartością uparcie dążą do pokojowego zjednoczenia. Ale nie odżegnują się od użycia siły i zastrzegają możliwość podjęcia wszelkich niezbędnych środków, aby zapobiec oderwaniu się Tajwanu od macierzy, przy czym te radykalne środki w żadnym wypadku nie są i nie mogą być wymierzone w tajwańskich rodaków.

Xi stanowczo stwierdził, że całkowite zjednoczenie narodu i ojczyzny jest trendem historycznym, musi być osiągnięte i z pewnością do niego dojdzie.

Hong Kong

Po demonstracjach i zamieszkach, które miały miejsce w 2019 roku w Specjalnym Regionie Administracyjnym z powodzeniem przywrócono porządek, a chaos został opanowany. W oparciu o konstytucję i ustawę o bezpieczeństwie narodowym wprowadzono zasadę, iż „hongkońscy patrioci rządzą Hong Kongiem”. Koncepcja “Jeden kraj, dwa systemy” (一国两制) jest najlepszym rozwiązaniem służącym utrzymaniu dobrobytu i Hong Kongu i Makau. Jest to także sprawdzone rozwiązanie dla Tajwanu.

Siły Zbrojne

Xi zapowiedział dalsze wzmocnienie i modernizację armii, szczególnie w zakresie rozwoju technologii zbrojeniowych oraz podniesienia gotowości bojowej, tak, aby do 2027 roku była ona “armią światowej klasy” i była w stanie “walczyć i zwyciężać wojny”. Zintensyfikowane zostaną szkolenia oraz ćwiczenia wojskowe w warunkach bojowych. Wprowadzane będą innowacyjne strategie i taktyki wojskowe, silne systemy odstraszania, nowe zdolności bojowe. Dla osiągnięcia celów konieczne jest utrzymanie całkowitego zwierzchnictwa partii nad siłami zbrojnymi Chin.

Podstawą (gwarantem) odrodzenia narodowego jest bezpieczeństwo, a stabilność społeczna jest warunkiem zasadniczym dla silnego i prosperującego kraju. Dlatego należy bezwzględnie wdrażać ogólną koncepcję bezpieczeństwa narodowego we wszystkich aspektach pracy partii i państwa.

„Zielone Cele” – Środowisko

Według deklaracji Xi Chiny nieustanie będą promowały transformację energetyczną, działania na rzecz zapobiegania i kontroli zanieczyszczenia środowiska, będą walczyły o błękitne niebo, czystą wodę i glebę. Będą aktywnie działać na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla i osiągnięcia neutralności węglowej. W oparciu o krajowe zasoby, w sposób stopniowy i zaplanowany, będą zwiększać udział OZE w swoim systemie energetycznym, wzmacniać czyste i wydajne wykorzystanie węgla, przyspieszać planowanie oraz budowę nowego systemu zasilania w tym zakresie.

Podsumowanie:

Raport jak zwykle jest deklaracją ideowo-programową, którą można by nazwać: „O co walczymy, dokąd zmierzamy”. Zawiera kwestie znane, przy czym warto zwrócić uwagę na inaczej rozłożone akcenty. Ale pojawiły się w tym dokumencie również nowe zagadnienia.

Wśród tych znanych, wcześniej poruszanych w przemówieniach partyjnych wygłaszanych w ostatnim czasie są m.in.:

    • jedyną, słuszną drogą jest socjalizm, a jego rozwój (z chińską charakterystyką) to sukces społeczeństwa;
    • ekonomia, ekonomia i jeszcze raz ekonomia;
    • kwestia Tajwanu;
    • bezpieczeństwo i armia.

spośród tematów nowych uwagę zwracają:

    • zobowiązanie KPCh do przekształcenia kraju w potęgę technologiczną, naukowo-badawczą, innowacyjną;
    • potwierdzenie kontynuacji polityki „Zero Covid-19”;
    • wzmocnienie pracy ideowej, wzrost znaczenia ideologii;
    • wspólny dobrobyt;
    • nowy model rozwoju.

Źródło:

Czego nie było w raporcie:

    • odniesienia pośrednio czy bezpośrednio do wojny w Ukrainie, globalnych implikacji tego konfliktu oraz wpływu na relacje z Rosją;
    • brak odniesienia do kwestii relacji ze Stanami Zjednoczonymi.
    • tematu zapaści na rynku nieruchomości i problemów firm deweloperskich;
    • kwestii niepokojąco wysokiego, dwucyfrowego bezrobocia wśród młodzieży.
    • nie było w nim wzmianki o „myśli Xi JinPinga”, a jest ona wymieniania zawsze jako jeden z fundamentów ideologicznych partii. O samej partii wspomniano w każdym paragrafie raportu, podkreślano jej przywódczą i służebną społeczeństwu rolę.

Na marginesie/Z Trzeciej Strony

Cały raport liczy 72 strony, 15 paragrafów, a jego wygłoszenie zabrało Xi 1 godzinę i 45 minut (znacznie krócej niż na poprzednim zjeździe);

Xi nie wygłosił pełnej treści raportu, a tylko jego skrót. Stało się tak prawdopodobnie przez wzgląd na obecność na sali posiedzeń weteranów KPCh, liczących jak Song Ping nawet ponad 100 lat;

Obrady obserwuje:

  • 750 dziennikarzy zagranicznych (o połowę mniej niż 5 lat temu, podczas XIX Zjazdu)
  • 1750 dziennikarzy krajowych (o 350 więcej niż 5 lat temu)
  • w tym 150 z Hong Kongu, Makau i Tajwanu.

Źródło:

Ilu członków liczy KPCh?

Mediom zagranicznym strasznie trudno przychodzi doliczyć się ilu jest członków KPCh. Według artykułu profesora B. Góralczyka (Uniwersytet Warszawski, były dyplomata) w Rzeczpospolitej z 14.10. KPCh liczy ok. 93 mln członków partii.

Andrzej Borowiak, korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Chinach podaje 15.10. br., iż KPCh liczy ok. 95 mln członków.

Financial Times w niedzielnym wydaniu z 16.10. podaje, że chińska partia liczy 97 mln członków.

A wystarczy skorzystać z przeglądarki Google czy Baidu, by dowiedzieć się, że z końcem 2021 roku członkami KPCh było 96 712 000 osób.

Źródło:

Jakie pytanie najczęściej przewija się w mediach zagranicznych?

Czy Xi JinPing będzie wybrany na trzecią kadencję?

Ale według mnie nie to jest problemem, czy Xi będzie sprawował swoje funkcje partyjne przez tę poza statutową trzecią kadencję, czy nie. Oczywiście, że uzyska błogosławieństwo Zjazdu KPCh w tej kwestii, być może nawet – jak w przypadku prezydentury (przewodniczenia ChRL) uzyska prawo sprawowania funkcji Sekretarza Generalnego dożywotnio.

Istotniejszym pytaniem jest to, czy w nowym Biurze Politycznym, które de facto kieruje państwem, będzie więcej „młodych” (50-latków plus), czy przeważać tam będą starsi wiekiem zwolennicy Xi.

Zjazd – jak się wydaje – przyzna Xi tytuł „Przywódca Ludu” („人民领袖”), który już od kilku lat, czasem, był stosowany w odniesieniu do jego osoby. Wcześniej określano nim wyłącznie Mao ZeDonga.

Na razie możemy domniemać jakie sią odpowiedzi na te pytania. A konkrety poznamy w sobotę 22 października, na zakończenie XX Zjazdu KPCh i w niedzielę 23 października, po zakończeniu I Plenum XX Zjazdu. I wtedy wszystko będzie jasne. No, prawie wszystko.

 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button