Wiadomości

Plany wysłania sondy na Marsa potwierdzone

PEKIN – Wedle informacji z Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznej ukończono techniczny plan wystrzelenia rakiety z sondą, która ma dotrzeć na orbitę Marsa celem zbadania tej planety.

Rakieta zostanie wystrzelona na początku 2013 roku.

Chińska sonda marsjańska, skonstruowana przez naukowców Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznej ważyć będzie 1040 kilogramów i przewiezie na orbitę Marsa 110 kilogramów ładunku.

Sonda skierowana zostanie najpierw na orbitę transferową pomiędzy Ziemią a Marsem, którą podróżować będzie około 10 miesięcy, aby ostatecznie dotrzeć na orbitę Czerwonej Planety. Sonda będzie wykonywać swoje zadania przez rok, lub dwa, zależnie od wielu czynników mogących mieć wpływ na kondycję techniczną całego urządzenia.

Projekt nie uzyskał jeszcze aprobaty rządowej. Wiadomo jednak, że Pekin zainteresowany jest rozwojem eksploracją przestrzeni kosmicznej ze względów zarówno prestiżowych, jak również praktycznych. Chińska Akademia Technologii Kosmicznych udowodniła swoje kompetencje w zakresie realizowania projektów związanych z kosmicznymi sondami badawczymi wysyłając z pełnym sukcesem na orbitę Księżyca sondy Chang’e-1 i Chang’e-2. Sonda Chang’e-2 rozpoczęła pracę na orbicie Księżyca 2 tygodnie temu.

Do dnia dzisiejszego wystrzelono w kierunku Marsa 41 rakiet z sondami na pokładzie. Na orbitę wprowadzono jedynie 20 sond. Pozostałe nie osiągnęły orbity Marsa i zostały utracone.

Chiny planują wysyłanie na początku 2011 roku sztucznego mikorosatelity o nazwie Yinghuo-1, który ma być wysłany w kierunku Marsa na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button