Wiadomości

Płatne urlopy dla sezonowych robotników migrujących?

GUIYANG – “Istnieje w Chinach potrzeba wprowadzenia płatnych urlopów dla pracowników migrujących, w czasie których będą mogli odpocząć od pracy i zacieśnić więzi rodzinne” –  powiedział Yu Peixan, doradca polityczny z prowincji Guizhou, na Chińskiej Ludowej Konferencji Polityczno-Konsultacyjnej (CPPCC).“Władze lokalne powinny wprowadzić przepis, który normowałby sprawę płatnych urlopów dla sezonowych robotników migrujących, w czasie których mogliby wrócić na jakiś czas w rodzinne strony pomóc żonie w pracach domowych i spędzić trochę czasu z dziećmi. Taki urlop pozytywnie wpłynie na kondycję chińskiej rodziny”, twierdzi Yu.

Statystyki wykazują, że podczas gdy pracownicy migrujący podróżują po kraju w poszukiwaniu zatrudnienia, 47 milionów ich żon i partnerek zostaje samych w domu, gdzie zajmują się wychowaniem dzieci, opieką nad osobami starszymi i wykonują wszystkie prace domowe.

Mężczyźni wiecznie są poza domem, co negatywnie odbija się na więziach rodzinnych i w rezultacie przyczynia się do rozkładu ogromnej ilości chińskich rodzin.

Yu apeluje więc do wielkich przedsiębiorstw o wprowadzenie programu płatnych urlopów i danie tym samym dobrego przykładu innym przedsiębiorstwom.

Zgodnie z obowiązującym obecnie w Chinach prawem pracy, płatne urlopy przysługują jedynie pracownikom stałym.


Źródło: Xinhua News Agency, opracowanie: m.p., l.s.

;;;

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button