GospodarkaWiadomości

PMI nieco w górę. Nieco.

Opublikowane dziś nad ranem przez HSBC i Markit Economics wstępne wrześniowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego: wskaźnik wzrósł do 50,5 w porównaniu z 50,2 odnotowanym w sierpniu.

Komentując nowe dane, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC do spraw Chin, powiedział:

„Indeks HSBC China Manufacturing PMI wzrósł we wrześniu do 50,5 we wstępnym odczycie wobec sierpniowego odczytu finalnego na poziomie 50,2. Obraz sytuacji jest zróżnicowany, z jednej strony pojawiła się poprawa w zamówieniach i eksporcie, z drugiej strony indeks zatrudnienia odnotował dalszy spadek, a presja deflacyjna nasiliła się. Aktywność w sektorze przemysłowym pokazała we wrześniu oznaki stabilizacji. Największym ryzykiem dla wzrostu pozostaje spadek koniunktury w sektorze nieruchomości. Aby ustabilizować ożywienie, oczekujemy od Ludowego Banku Chin większego luzowania monetarnego.” 

"Spadek koniunktury w sektorze nieruchomości" to eufemizm określający największą niewiadomoą sytuacji gospodarczej w Chinach. Ceny nieruchomości przestały rosnąć zarówno w Chinach Kontynentalnych jak i w Hong Kongu. Czy to oznaka, że krzywa wzrostu cen nieruchomości w ChRL oparła się o sufit? A może to chwilowa dekoniunktura? Ta druga opcja jest powszechnym życzeniem. Przecież nieruchomości są w Chinach Ludowych w zasadzie najważniejszym sposobem inwestowania dostpnym dla maluczkich. Bez nich pozostają włąsciwie wyłącznie finansowe piramidy…

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button