GospodarkaWiadomości

PMI wciąż w górę

Z opublikowanych dziś nad ranem wstępnych danych PMI dla chińskiego sektora przemysłowego za październik wynika, że główny wskaźnik PMI ukształtował się w mijającym miesiącu na poziomie 50,9 wobec 50,2 we wrześniu. Wstępny październikowy odczyt tego wskaźnika jest najwyższy od 7 miesięcy. Komentując te dane, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC do spraw Chin, powiedział: “Październikowy wstępny odczyt wskaźnika PMI wrósł do najwyższego poziomu od 7 miesięcy (50,9) na bazie skromnej, ale szeroko zakrojonej poprawy. Wskazuje to na konsolidację ożywienia wzrostu chińskiej gospodarki w czwartym kwartale po odbiciu w trzecim kwartale. Trend ten będzie kontynuowany w nadchodzących miesiącach, tworząc korzystne warunki dla przyspieszenia reform strukturalnych”.

Informacje dotyczące chińskiego PMI publikowane przez HSBC w ciągu ostatnich 3 miesięcy pozbawione są zasadniczego elementu: konkretnej przyczyny odnotowywanego ożywienia gospodarczego Państwa Środka.  Skąd ono? Kto zaczął zamawiać towary? Chińczycy zaczęli nagle konsumować więcej niż to miało miejsce w kwietniu, maju? Świat zaczął kupować, bo mu się poprawiło? A jeśli się mu poprawiło to z jakiej przyczyny? Wiele pytań, które moim skromnym zdaniem kompletnego ignoranta pozostają bez odpowiedzi. Brak odpowiedzi na te pytania nie pozwala w żaden sposób odnieść się do obserwowanych zmian. Mnie osobiście każe wzmóc czujność. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Ożywienie gospodarcze musi wynikać z bardzo konkretnych powodów. A tych powodów nie znamy. Ja przynajmniej ich nie dostrzegam. Zatem czy mamy do czynienia z realnymi trendami, czy też może wygenerowanymi sztucznie? Wyłącznie wirtualno-papierowymi? Oto jest pytanie.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button