Wiadomości

Po suszy – powodzie

Jak podaje PAP w południowo-zachodnich Chinach, po długim okresie suszy występują gwałtowne ulewy, które stały się przyczyną powodzi oraz lawin błotnych. Zginęło w nich co najmniej 14 osób, a kolejnych 35 uznaje się za zaginione.

Zniszczone są drogi, mosty i tysiące domów – poinformowały miejscowe władze.  Ewakuowanych zostało około 45 tys. mieszkańców regionu Wangmo w prowincji Guizhou, gdzie woda pojawiła się wczoraj. Na zalanych terenach wciąż uwięzionych jest 3 tys. ludzi.

Woda całkowicie zniszczyła 300 domów, a 2,4 tys. jest podtopionych. Zalanych jest też 5,2 tys. hektarów ziem uprawnych.

Jak podaje agencja Xinhua powołując się na sztab antykryzysowy wskutek powodzi w wielu miejscach w zamieszkanym przez 8 mln ludzi regionie Wangmo nie ma bieżącej wody i prądu. Występują również utrudnienia w dostępie do usług telekomunikacyjnych. Powódź zniszczyła drogi i mosty. Wezbrane wody zmyły ponad 500 samochodów.

Według władz prowincji Guizhou od 3 czerwca spowodowane przez ulewne deszcze powodzie dotknęły 11 miast i 270 tys. ludzi. W najbliższych dniach zapowiadane są kolejne opady.

Źródło: Polska Agencja Prasowa, China Daily, AFP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button