Wiadomości

Połączenie kolejowe Chiny – Polska uruchomione

Jak podaje agencja PAP pierwszy bezpośredni pociąg z kontenerami z Chin przyjechał w środę do stacji Łódź Olechów. Transport pokonał trasę niemal 10 tys. km przez Chiny, Kazachstan, Rosję oraz Białoruś w ciągu 15 dni. To znacznie szybciej, niż dostarczenie kontenerów do Europy drogą morską.

Jak poinformował w czwartek rzecznik PKP CARGO Mariusz Przybylski, pociąg z 41 kontenerami wyruszył z Chin 18 grudnia 2012 roku. Skład miał 554 metry długości i ważył 715 ton. Pokonał trasę prawie 10 tys. km w ciągu 15 dni. To pierwszy taki pociąg, który po zestawieniu w Chinach zakończył bieg w Łodzi. Wagony załadowane kontenerami wypełnionymi głównie elektroniką wyjechało z Chengdu w zachodnich Chinach. Z łodzi rozjadą się po całej Europie.

Zdaniem Przybylskiego, kolejowa trasa towarowa daje alternatywę wobec przewozów morskich. Zazwyczaj transport morski z Chin do Europy trwa mniej więcej 30-40 dni.

Organizatorem transportu na normalnotorowej części trasy była wyspecjalizowana spółka Cargosped z Grupy PKP CARGO Logistics.

Kontenery zostały przeładowane z wagonów szerokotorowych (1520 mm) na wagony normalnotorowe (1435 mm) w terminalu należącym do spółki CL Małaszewicze (PKP CARGO Logistics). 2 stycznia, 15 godzin przed czasem, pociąg dojechał do stacji docelowej Łódź-Olechów, gdzie został rozładowany.

Jak poinformował Przybylski, dotychczas PKP CARGO obsłużyło kilka takich transportów, które kończyły bieg w Niemczech albo Czechach, a zainteresowanie transportem kontenerów z Chin do Europy przez Polskę jest coraz większe.

Łódź jest jedynym miejscem w Polsce, do którego realizowane są regularne bezpośrednie transporty kolejowe cargo z Chin – mówi Izabela Wolaniuk z łódzkiej firmy logistycznej Hatrans, która jest operatorem pociągu w Polsce. Hatrans liczy, że Łódź stanie się "portem" przeładunkowym dla firmy handlujących z Chinami.

Uruchomienie cotygodniowego połączenia z Chinami to świetna informacja dla centrów logistycznych działających wokół Łodzi. Terminal na Olechowie leży blisko Strykowa, Piotrkowa czy Bełchatowa. Można powiedzieć, że znajdujące się tam centra logistyczne znajdują się w jego bezpośrednim zasięgu. To powoduje, że ich konkurencyjność z dnia na dzień mocno wzrosła

 
Źródło: PAP
Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button