Wiadomości

Połączenie szybkiej kolei Szanghaj – Hangzhou uruchomione

HANGZHOU – Dzisiaj rozpoczęto regularną eksploatację linii super szybkiej kolei chińskiej na trasie Szanghaj – Hangzhou. Jest to kolejny etap planu zbudowania w Chinach największego na świecie systemu kolei super szybkiej.

Dwa “pociągi pociski” czyli maszyny o symbolu CRH380A będące w pełni chińską konstrukcją (jak twierdzą lokalne władze) wyruszyły jednocześnie o godzinie 9:00 rano ze skrajnych stacji: Stacji Hongqiao w Szanghaju i Stacji Głównej w Hangzhou.

Pociągi podróżują na tej trasie z przeciętną prędkością 350 kilometrów na godzinę, co pozwala pokonać dystans między oboma miastami w ciągu 45 minut.

Linia kolejowa o długości 202 kilometrów została wybudowana w ciągu 22 miesięcy.

Bilet kolejowy pierwszej klasy na przejazd super szybkim pociągiem na nowej trasie kosztuje 156 yuanów (23,4 dolara), bilet drugiej klasy 98 yuanów (14,7 dolara).

Chiny uruchomiły pierwszy odcinek połączenia super szybkiej kolei pomiędzy Pekinem a Tianjinem w roku 2008. Uruchomienie tej linii miało związek z olimpiadą w Pekinie. W Tianjinie odbywała się część zawodów sportowych.

O rozbudowie systemu kolei super szybkiej w Chinach pisaliśmy szerzej tutaj.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button