LudzieWiadomości

Polecam: Pięć okien z widokiem na Szanghaj

Lato to czas doskonały dla czytania książek. Dużo naturalnego światła, a i bywa, że chwila na kocu, leżaku, w hamaku się przydarza. W moje ręce trafiła kilka dni temu książka autorstwa Tash'a Aw "Pięć okien z widokiem na Szanghaj", która ukazała sie na polskim rynku 18 czerwca. Rzecz niezwykle ciekawa dla każdego kogo interesują dzisiejsze Chiny Ludowe.

Tash Aw urodził się w Taipei na Tajwanie w 1971 roku w rodzinie Malezyjczyków. Dorastałw Kuala Lumpur skąd wyjechał na studia do Londynu. gdzie mieszka do dnia dzisiejszego. Jest uważany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy malezyjskich. Z pewnością jest też najbardziej znanym malezyjskim pisarzem na świecie. Wśród pisarzy mających największy wpływ na jego styl wymienia Josepha Conrada, Vladimira Nabokova, Anthonego Burgessa, Williama Faulknera oraz Gustava Flauberta. 

"Pięć okien z widokiem na Szanghaj" jest powieścią przedstawiającą przeplatające sie losy 5 osób mieszkających w Szanghaju. Wszystkich bohaterów łączy jedno: są imigrantami, Chińczykami z Malezji szukającymi swojego miejsca w rzeczywistości Chin Ludowych. Ich losy, status społeczny i majątkowy są diametralnie różne, podobna jest natomiast dojmująca samotność w gigantcznej metropolii, która już dawno przestała być miejscem gdzie żyją ludzie, a jest przestrzenią gdzie się mieszka, pracuje i czeka. Czeka na szansę, na miłość, na łut szczęścia, uśmiech łaskawej Fortuny.

"Pięć okien z widokiem na Szanghaj" to książka dla czytelników lubiących fabułę niebanalną i pełną drobiazgów, w tym konkretnym przypadku ukazujących szanghajską codzienność. Egzotyczną nawet dla tych, którzy borykają się z tym miastem od lat. 

Polecam!

Leszek Ślazyk

 

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button