Wiadomości

Policyjny mikroblog nie zdołał zatuszować sprawy morderstwa

INTERNET – Internauci w dalszym ciągu dostarczają policji Zhejiang kolejne informacje dotyczące okoliczności śmierci naczelnika jednej z wiosek w regionie, który zmarł w wyniku wypadku, którego sprawca zbiegł. Pojawia się coraz więcej opinii, że wypadek wcale nie był wypadkiem, a naczelnik został zamordowany, ponieważ oskarżał urzędników o nadużywanie władzy przy przejmowaniu ziemi na rzecz deweloperów.
Użytkownicy kilku chińskich forów internetowych, włączając Tianya.cn i Sina.com.cn, uważają, że władze próbują zatuszować sprawę nie pozwalając na upublicznienie istotnych dowodów, takich jak nagranie rozmowy telefonicznej Qiana Yunhui (53), który został przejechany przez samochód ciężarowy w zeszłą sobotę rano.

Starsza córka zmarłego wyjawiła, że około godziny 8:00 Qian otrzymał przez telefon polecenie stawienia się na miejscu, w którym za parę chwil doszło do wypadku. Kilkoro mieszkańców wioski powiedziało dziennikarzom Nanfang Daily, że świadek wypadku, Qian Chengwei, wyjawił im, że widział jak czterech lub pięciu pracowników ochrony zablokowało Qiana Yunhui na drodze, po czym nieznany mężczyzna po drugiej stronie jezdni machnął ręką, dając sygnał kierowcy ciężarówki, żeby przejechał ofiarę. Na widok ciała Qiana, którego głowa została w wyniku wypadku niemal całkowicie oddzielona od tułowia, mężczyzna zbiegł z miejsca zdarzenia przed przybyciem policji, podała Nanfang Daily.

Qian Chengwei, oraz córka naczelnika zostali zabrani na policję w celu przeprowadzenia “przesłuchania”, ale policja nie poinformowała dziennikarzy, kiedy zostaną zwolnieni. Z wcześniejszego raportu China News Daily wynika, że telefony wszystkich mieszkańców wioski zostały zablokowane przez lokalnych urzędników.

The Chinese Business News ujawniło wypowiedź anonimowego obywatela, z której wynika, że wielu ochotników z parasolami zablokowało drogi wiodące do miejsca zdarzenia, żeby ochronić znajdujące się tam jeszcze dowody w sprawie. Doszło do starcia tłumu z około setką policjantów, którzy zjawili się o godzinie 14:00, żeby zabrać ciało Qiana. W początkowej fazie starcia policja została powstrzymana przez tłum, ale sytuacja odwróciła się wraz z pojawieniem się posiłków. Policji udało się w końcu zabrać ciało zmarłego.

Rzecznik policji w Yueqing powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że sześciu mieszkańców wioski zostało zatrzymanych, włączając młodszą córkę Qiana oraz jej męża, za wzniecanie zamieszek, w wyniku których pięciu policjantów odniosło rany.

Wielu internautów wyraziło wątpliwości odnośnie “powództwa regresowego” policji w Yuenqing. Kilku użytkowników sieci powiedziało, że zastanawia ich fakt, że “zwykły wypadek drogowy” powoduje “tak wielkie zainteresowanie” władz. Rzecznik policji powiedział w trakcie poniedziałkowej konferencji, że śmierć Qiana to wypadek, nie żadne zaplanowane wcześniej morderstwo.

Policja Yuenqing uruchomiła własnego mikrobloga i w pierwszym poście (http://t.sina.com.cn/1909545300) zaprosiła internautów do dzielenia się informacjami w tej sprawie, jeśli są w ich posiadaniu. Uruchomiony wczoraj o 20:09 mikroblog został odwiedzony przez 25,360 internautów i został polecony dalej 15,650 razy. Większość postów wyraża złość i nadzieję, że sprawiedliwości stanie się zadość.

Wątpliwości internautów wzbudziły oficjalne dane o kamerze przemysłowej, która zainstalowana została w celu monitorowania miejsca, w którym wydarzył się wypadek, a na której nic się tamtego dnia nie nagrało. Producent kamery, lokalny oddział firmy China Mobile Co., powiedział, że żadne nagranie powstać nie mogło, gdyż kamera zainstalowana została bez kilku niezbędnych funkcji.

Samorząd lokalny miasta Wenzhou, nadrzędny wobec Yuenqing, zapewnił we wtorek, że będzie bacznie przyglądać się sprawie śmierci Qiana i że “surowo ukarze” każdego urzędnika, który dopuści się zaniedbań w śledztwie.

Sam Qian Yunhui stał się bohaterem chińskiego internetu:


Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button