Wiadomości

Pomyślne testy nowej linii kolei za 220 miliardów yuanów

SZANGHAJ – 20 marca odbędą się testy nowej linii chińskiej kolei szybkiej. Testowa podróż odbędzie się pomiędzy szanghajską stacją Hongqiao, a pekińską South Railway Station, a w jej trakcie pociąg zatrzyma się na 24 stacjach.

Nowa linia ma 1318 kilometrów długości i skróci podróż koleją między Szanghajem a stolicą z 10-18 do zaledwie 5 godzin.

Linia przebiega przez okręg municypalny Tianjin oraz prowincje Hebei, Shandong, Anhui i Jiangsu, a jej budowa znacznie zwiększy przepustowość połączeń kolejowych. Obecnie powstają plany utworzenia kolejnych połączeń pomiędzy Szanghajem a Tianjin, Jinan i Nanjing.

Elektrownia, która będzie generować energię potrzebną do zasilania pociągu, została uruchomiona przedwczoraj. Zamieszkujący okolicę obywatele zostali ostrzeżeni przed zbliżaniem się do generatorów, wprowadzono zakaz puszczania latawców w odległości mniejszej niż 300 metrów od elektrowni.

W czasie jazdy próbnej pociąg osiągnął prędkość 486,1 km/h, a średnia prędkość, z jaką będzie się poruszał na trasie, to około 350 km/h. Nie wiadomo jeszcze ile wyniosą ceny biletów. Półtoragodzinna podróż samolotem z Szanghaju do Pekinu kosztuje w tej chwili około 1200 yuanów. Należy się spodziewać, że bilety kolejowe będą w zbliżonej cenie.

Nowa linia wybudowana została za 220,9 miliarda yanów (około 111 miliardów złotych) i jest to jak dotąd największy projekt w historii chińskiej kolei.

Liu Zhijun, inicjator projektu, został niedawno usunięty ze stanowiska w związku z oskarżeniami o korupcję. W zeszłym miesiącu mówił o miliardowych inwestycjach w budowę kolejnych linii kolei szybkich, które znacznie skrócą wielogodzinne podróże pomiędzy większymi chińskimi miastami. Dzisiaj nad całym projektem wisi znak zapytania.

m.p.

Źródło: Shanghai Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button