Wiadomości

Port wolnocłowy w Hainan, czyli umarł król, niech żyje król

Dni Hong Kongu są więc policzone. Wczoraj, 2 czerwca 2020 roku, agencja informacyjna Xinhua poinformowała, iż Komitet Centralny KPCh wraz z Radą Państwa ChRL (chiński rząd) podjęły wspólną uchwałę o stworzeniu w prowincji Hainan portu wolnocłowego oraz strefy wolnego handlu.

Edit: 10 czerwca 2021 roku przyjęto ustawę o wolnym porcie handlowym Hainan (FTP Hainan), co oznacza ostateczne potwierdzenie na krajowym (centralnym) poziomie legislacyjnym stworzenie największej w Azji (i na świecie) strefy wolnego handlu i handlu wolnocłowego.

Hainan jest najdalej na południe wysuniętą prowincją Chin Ludowych. Region to wyspa Hainan oraz duża liczba większych i mniejszych wysp (w tym sztucznych) stanowiących w sumie obszar 34,500 kilometrów kwadratowych lądów, a przede wszystkim ok. 2 milionów kilometrów kwadratowych wód morskich otaczanych przez Wietnam, Filipiny, Malezję i Brunei

Lokalizacja wyspy Hainan na mapie CIA
Prowincja Hainan to znacznie większy obszar niż sama wyspa Hainan. Powyżej zaznaczone nowe dzielnice Hainan, uznane jednostronnie za cześć integralną prowincji.

Hainan nazywane jest chińskimi Hawajami, przez wzgląd na walory turystyczne, jakimi są tamtejsze plaże, laguny. Wyspa Hainan, a zwłaszcza kurort Sanya położony w jej południowej części jest wymarzonym celem letnich wakacji większości Chińczyków. Mieszkania kupują tutaj zarówno zamożni biznesmeni, jak i zasłużeni naukowcy z myślą o miejscu, w którym będzie można pogodnie (dosłownie) dożywać późnej starości na emeryturze. To jednocześnie istotny punkt na mapie żeglugowej tego regionu, ponieważ tędy przebiegają trasy wszystkich statków podróżujących na liniach z Azji Wschodniej (obie Koree, Japonia, Chiny, Tajwan, Filipiny, etc.) na Bliski Wschód, do Afryki i Europy.

Hainan Sanya Atlantis Resort – pan Gołębiewski może pozazdrościć…

Na mocy uchwały KC KPCh i Rady Państwa władze prowincji wyznaczą specjalny obszar celny, sama zaś wyspa ma stać się strefą wolnocłową. Zalecono opracowanie systemu nadzoru i kontroli handlu w tej strefie. Implementacja dzisiejszej uchwały sprawi, że już niebawem na terenie wyspy Hainan będzie można dokonywać zakupów i sprzedaży towarów nieobciążonych opłatami celnymi. Odpowiednie organy ustalą tzw. „czarną listę” towarów, którymi nie będzie można handlować w strefie. Znajdą się na tej liście narkotyki i broń. Osobną kategorię stanowić będą towary, które będą podlegać ocleniu w specjalnej strefie celnej przed dopuszczenie ich do obrotu. W tym przypadku będziemy mieli raczej do czynienia z towarami przeznaczonymi do sprzedaży w modelu B2B. Ponieważ Hainan ma się stać rajem dla handlu B2C.

Zgodnie z dzisiejszą zapowiedzią firmy zainteresowane uruchomieniem działalności na Hainan będą mogły liczyć na specjalne przywileje. Podatek dochodowy dla zarejestrowanych tutaj firm, jak i osób fizycznych prowadzących działalność nie będzie przekraczać 15%. Proces rejestracji firm chińskich, jak i zagranicznych zostanie ograniczony do uproszczonej procedury zgłoszeniowej. Władze prowincji zostały zobligowane do opracowania w trybie pilnym regulacji i przepisów, które swoją prostota i przejrzystością zachęcą zagranicznych inwestorów do zarejestrowania swoich firm w nowej strefie wonnego handlu.

Sam port w Hainan jak i specjalny obszar celny mają być w sumie 3 razy większe od terenów zajmowanych przez port w Hong Kongu.

Zapowiedziano już dziś, że chińscy konsumenci kupujący towary na wyspie Hainan zostaną uprzywilejowani specjalnym, powiększonym limitem dla zakupów typu tax-free. Każdy obywatel ChRL będzie mógł nabyć tu towary o wartości do 100 tysięcy juanów rocznie (ok. 57 tysięcy PLN) rocznie bez konieczności płacenia cła. Z pewnością nie ucieszy to zainteresowanych importowanymi z Europy samochodami, ale dla nabywców markowych kosmetyków, luksusowych ubrań, gadżetów, galanterii, zegarków, itd., Hainan stanie się mekką. I jak mniemam już niebawem na wyspę wyrusza emisariusze firm z Europy, aby znaleźć dla siebie odpowiednią lokalizację. A to dlatego, że wedle danych lokalnego urzędu celnego, jeszcze przed informacją o utworzeniu na wyspie strefy wolnocłowej, w latach 2011-2019 sprzedano tu 16,1 miliona przyjezdnych 72 miliony sztuk towarów o łącznej wartości 55,1 miliarda juanów (ok. 30 miliardów PLN).

PKB prowincji Hainan wyniósł w 2019 roku 531 miliardów juanów, czyli ok. 297 miliardów PLN. Dla porównania w roku 2018 PKB Polski przekroczyło wartość 2,12 biliona złotych.

Ta różnica może wkrótce stopnieć. Nowy port wraz ze strefą wolnocłową zostaną uruchomione w 2025 roku. Po dziesięciu latach, czyli w roku 2035 projekt „ma osiągnąć dojrzałość”, jak określiły to gremia decydenckie. W zamierzeniach oznacza to, że Hainan stanie się przestrzenią swobodnego przepływu towarów, ludzi, kapitału i… danych. W 2050 roku Hainan stanie się najważniejszym portem Azji z silnymi wpływami na całym świecie.

W 2018 roku rozmawiałem w Guangzhou na temat uczestnictwa w realizacji zlecenia będącego częścią ucieleśniania projektu, którego celem było stworzenie na wyspie Hainan ośrodka „małego hazardu”. Oczywiście pod auspicjami państwa. Dla wyjaśnienia: hazard na terenie ChRL jest zabroniony i prawem ścigany. Jedyne dwa miejsca w ChRL, gdzie hazard można uprawiać legalnie to Makau (kasyna gry lepsze, większe i silniejsze finansowo niż te w Las Vegas) oraz Hong Kong (domy gry, salony jednorękich bandytów, ale przede wszystkim wyścigi konne). Ośrodek „małego hazardu” miał opierać się o nowoczesne maszyny hazardowe, wirtualne domy, a perłą w koronie miały być… wyścigi konne.

Dzisiejsza decyzja chińskich władz to gwóźdź do trumny Hong Kongu. Wyspa Hainan jest wymarzonym miejscem dla turystów spragnionych letniego odpoczynku w nadmorskim kurorcie. Piaskowe plaże, stosunkowo czyste wody, niebieskie niebo i słońce. Intrygująca przyroda. Smaczna kuchnia. Już dziś rośnie tu imponująca baza hotelowo-turystyczna. Zachęceni inwestorzy zagraniczni zapewne spowodują tu większą dbałość o szczegół, zmuszą lokalnych konkurentów do podniesienia standardów. Strefa wolnocłowa uczyni z tego miejsca raj dla tych wszystkich, którzy lubią wydawać pieniądze w poczuciu czynienia oszczędności i robienia dobrego interesu. A jeśli do tego będzie można zagrać w pokera na pieniądze, albo obstawić wyścigi… Hainan stanie się rajem na ziemi dla Chińczyków przy forsie.

Hainan ma już swoje landmarki. Imponujące.

Już dzisiaj Hainan przyciąga chińskich Milenialsów, którzy żyją zdecydowanie innym życiem, niż pokolenie ich rodziców. Wyspa nazywana jest “chińskimi Hawajami” nieprzypadkowo. To między innymi doskonałe miejsce do uprawiania surfingu. Tu trenowali pierwsi chińscy profesjonalni surferzy, m.in. Darcy Liu or Monica Cuo.

Hainan to także miejsce, gdzie odbywa się słynny na całe Chiny Bikini Festival

To także miejsce, gdzie niemal od podstaw rozwijają się sporty wodne, jak na przykład żeglarstwo, przez dekady zupełnie nieobecne w Chinach. Hainan to też miejsce, gdzie kupuje się drogie i piękne jachty budowane w stoczniach jachtowych całego świata.

 

Jaka jest przyszłość Hong Kongu? No cóż. Gdyby przekładać to na polskie realia: Gniezno. Tak. Pierwsza stolica Polski. Ponoć gród Mieszka. Katedra z drzwiami, które dowodzą kto był najważniejszym męczennikiem. Ot tyle, żeby spędzić te kilka godzin i spadać do Poznania. Tam na Starym Rynku impreza gwarantowana.

I jeszcze jedno. Wyspa Hainan nosi polski ślad. Michał Boym, polski jezuita, przebywał na wyspie Hainan od stycznia do listopada 1647 r. Był tu drugim Europejczykiem po Portugalczyku Bento di Mattosie. Jest autorem pierwszych opisów fauny i flory Hainanu, a także samej wyspy. Posługując się chińskimi źródłami wykonał pierwszą w Europie mapę wyspy Hainan, na której zaznaczył miasta i miasteczka, rzeki, góry oraz jedyną działającą wówczas kopalnię złota. Zaznaczył także głaz na najbardziej wysuniętym na południe cyplu wyspy, czyli Nantian, który Chińczycy nazwali „Pierwszym Filarem Niebios Południa” (南天一柱). Głaz ten według ówczesnych Chińczyków wyznaczał południowy kraniec cywilizowanego świata. A cywilizowanym światem były oczywiście Chiny. No cóż. Wspaniały przyczynek do utworzenia polskiego ośrodka handlowego pod patronatem światłego jezuity. Jak to mówią: nie pierwszy i nie ostatni. Nie ma się psychicznie nadwyrężać.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2021

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button