Wiadomości

Porwane dzieci wracają do….”kupców”

QINGDAO – Policja prowincji Seczuan oddała 29 dzieci osobom, które kupiły je od handlarzy noworodkami. Głównym powodem takiej decyzji był fakt, że nie znaleziono biologicznych rodziców tych dzieci.

Jak podaje dziennik Shandong Business News podczas ostatniej akcji policji w mieście Liaocheng, w wyniku której rozbito gang handlarzy noworodkami uratowano z rąk członków gangu 29 dzieci, przeważnie w wieku od 3 do 9 miesięcy. Aresztowano 45 osób zamieszanych w proceder handlu dziećmi. Gangsterzy skazani zostali na kary więzienia od 18 miesięcy do dożywocia.

W tym samym czasie okazało się, że wysiłki policji mające na celu odnalezienie biologicznych rodziców porwanych dzieci spełzły na niczym. Jak wykazało śledztwo dzieci te nie zostały porwane, a kupione od kobiet z prowincji Yunnan i Seczuan, które w sprzedaży urodzonych przez siebie dzieci znalazły sposób na zarabianie pieniędzy. Kobiety otrzymują za chłopców od 5000 do 6000 yuanów (2500-3000 złotych) a dziewczynki od 2000 do 3000 yuanów (1000-1500 złotych). Pośrednicy windują cenę za dzieci 10-krotnie. Średnia cena sprzedaży noworodka przez gang z Liaocheng wynosiła 40 tysięcy yuanów.

Po kilku miesiącach bezskutecznych poszukiwań policja z prowincji Seczuan postanowiła umieścić dzieci odebrane handlarzom w domach dziecka. Okazało się jednak, że większość tego typu instytucji w prowincji cierpi na brak pieniędzy na utrzymanie nowych wychowanków, lub nie ma wystarczającej ilości personelu, aby zapewnić odpowiednią opiekę. Jak podaje Shandong Business News większość wychowanków domów dziecka trafia prędzej czy później na ulicę i musi radzić sobie sama. W tej sytuacji policjanci zdecydowali się skierować wszystkie dzieci do osób, które je kupiły. Ogłoszono, że wszystkie osoby, które kupiły dzieci w dobrych zamiarach, czyli aby je wychowywać jak swoje własne (a nie na przykład czerpać korzyści z żebractwa, lub ich prostytuowania się) nie zostaną oskarżone o współudział w handlu ludźmi.

Chińscy prawnicy ostrzegają, że tego typu precedens spowoduje zwiększenie się ilości nielegalnych transakcji dotyczących sprzedaży dzieci przez kobiety z ubogich obszarów oraz zakupu przez bezdzietne małżeństwa z dużych miast.


Źródło: China.org, China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button