Wiadomości

Porwano nauczyciela-aktywistę z Hubei

Policja prowadzi śledztwo w sprawie nauczyciela-aktywisty z prowincji Hubei, który został w zeszłą sobotę siłą uprowadzony ze swojego domu przez grupę mężczyzn na kilka dni przed wyborami do lokalnego Kongresu Ludowego.

Yao Lifa (53), nauczyciel w Qianjiang Experimental Primary School (Eksperymentalna Szkoła Podstawowa w Qianjiang), został wybrany w roku 1998 do lokalnego Kongresu Ludowego i do roku 2003 zgłosił do rozpatrzenia ponad 187 projektów nowych przepisów i poprawek oraz zdemaskował kilku wysoko postawionych urzędników, którzy dopuszczali się przestępstw i wykroczeń, kilku z których straciło posadę i zasiadło na ławie oskarżonych.

W zeszłą sobotę do domu Yao przyszło siedmiu mężczyzn, którzy przecięli przewody elektryczne i porwali go, kiedy wyszedł sprawdzić, co się stało. Mężczyźni zaciągnęli Yao do samochodu i odjechali, powiedziała dziennikarzom Feng Ling, żona porwanego.

Feng twierdzi, że byli to koledzy z pracy Yao i że dowodził nimi Wang Qian, wicedyrektor szkoły. Wśród porywaczy byli także nauczyciele wychowania fizycznego, Tang Rongwei i Wu Daijun.

Nauczyciele pod wodzą Wanga tworzyli grupę, która monitorowała poczynania Yao od 2008 roku, dodała.

Wu Daijun, jeden z porywaczy zidentyfikowany przez Feng, zaprzeczył, jakoby uczestniczył w porwaniu. Dziennikarzom nie udało się skontaktować z dwoma pozostałymi rozpoznanymi nauczycielami.

Urzędnik nazwiskiem Tang, pracownik Biura Bezpieczeństwa Publicznego w Qianjiang, powiedział, że trwa śledztwo w sprawie zaginięcia Yao, ale nie wyjawił żadnych szczegółów.

m.p.

Źródło: China.org

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button