Wiadomości

Poziom wody na Zaporze Trzech Przełomów obniżony do 170 metrów

YICHANG – Na Zaporze Trzech Przełomów obniżono w zeszły wtorek poziom wody do 170 metrów, a więc jest on teraz o około 5 metrów niższy, niż w październiku zeszłego roku, kiedy zanotowano rekordowy poziom wody w tym miejscu.

Zapora Trzech przełomów jest największą na świecie elektrownią wodną i punktem kontroli przepływu wody.

Zhao Yunfa, inżynier pracujący w centrum informacyjnym Zapory, powiedział, że poziom wody w dalszym ciągu będzie obniżany i przewiduje się, że w maju spadnie do 155 metrów, a w kwietniu do 146.

“Obniżkę poziomu wody przeprowadzono w związku z suszami w dolnych partiach rzeki Jangcy oraz w celu przygotowania miejsca dla olbrzymich mas wody, które napłyną pod Zaporę latem, kiedy odnotowuje się w Chinach najwięcej powodzi”, powiedział Zhao.

Najważniejszą funkcją Zapory jest kontrola przepływu wody. Koryto Jangcy jest mocno przesuszone w okresie od listopada do marca, co powoduje szybkie wyczerpywanie się zasobów wodnych w elektrowniach w Wuhan i Szanghaju. W odpowiednich momentach w roku wypuszcza się przez Zaporę więcej lub mniej wody w zależności od potrzeby.

Zhao powiedział, że od końca zeszłego roku przez Zaporę Trzech Przełomów przepłynęło 5 miliardów metrów sześciennych wody, co przekłada się na 5-metrową obniżkę jej poziomu w zbiorniku tamy.

Źródło: Xinhua News Agency

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button