Wiadomości

Premier jest pewien, że inflacja nie wymknie się spod kontroli

PEKIN – Chiński rząd, poczyniwszy już kilka kroków ku zahamowaniu wzrostu cen, oświadcza, że ceny będą odtąd utrzymywać się na rozsądnym poziomie, powiedział w niedzielę rano premier Wen Jiaobo.

“Okazało się, że strach ma wielkie o czy i że nie taka inflacja straszna, jak ją malują”, mówił premier dodając słuchaczom otuchy i nakłaniając agencje rządowe do przedsiębrania działań mających na celu dalszą stabilizację cen. Podczas swojego występu w radiu premier odpowiadał również na pytania słuchaczy.

Powiedział, że działania rządu, takie jak ukrócenie spekulanctwa, kontrolowanie ustanawiania cen produktów i ograniczenia budżetowe, już przyniosły widoczne rezultaty.

“Trwają pracę nad usprawnieniem podejmowanych obecnie działań oraz nad wprowadzaniem w życie nowych”, dodał premier.

Rząd planuje w 2011 roku budowę 10 milionów mieszkań. Plan na rok 2010 wyniósł 5,8 miliona. Zapowiedziano także rozsądne naliczanie cen za wynajem i kupno.

Chiny podejmą również działania mające na celu ukrócenie spekulacji na rynku nieruchomości, głównie poprzez rozsądną politykę monetarną i rozważniejsze zarządzanie gruntami, powiedział Wen nie wdając się w szczegóły.

Transakcje nieruchomościowe oraz ceny gruntów, gdzie należy upatrywać przyczyn gwałtownego wzrostu cen mieszkań, zaczynają wróżyć nowe podwyżki, co z kolei spowoduje zaostrzenie polityki oszczędzania.

Wen powiedział, że pomimo licznych wyzwań “doprowadzimy w końcu do obniżenia cen. Nie mam co do tego wątpliwości.”

Statystyki rządowe wykazują, że wskaźnik cen konsumenckich (CPI), główny miernik poziomu inflacji, wskazywał w listopadzie najwyższy od 28 miesięcy wynik 5,1 % wzrostu w stosunku do roku zeszłego.

Podwyżki cen żywności wpłynęły na 74-procentowy wzrost CPI w tym miesiącu.

Wen powiedział również, że państwo jest w posiadaniu zapasów zasobów, dzięki którym stabilizacja cen stanie się wkrótce możliwa.

W celu zmniejszenia inflacji rząd zdecydował się także sześciokrotnie zwiększyć stosunek zapotrzebowania na rezerwy bankowe oraz dwukrotnie podnieść tempo naliczania procentów, dodał.

Władze postanowiły ponadto zmniejszyć opłaty za transport żywności oraz podwoić wysiłki w zwalczaniu spekulanctwa dystrybutorów.

Ogólny poziom cen, zwłaszcza podstawowych produktów spożywczych, już zaczyna się normować, powiedział Wen.

“W celu ustabilizowania cen produktów spożywczych należy starać się przede wszystkim uzyskać równowagę pomiędzy popytem a podażą, to z kolei wymaga ciągłego rozwijania się rolnictwa”, powiedział premier, po czym dodał, że rząd centralny opracował już metody na usprawnienie produkcji rolnej.

W zeszłą sobotę chiński bank centralny zapowiedział na tę niedzielę wzrost oprocentowania pożyczek jednorocznych (do 5,81 %) oraz depozytów jednorocznych (do 2,75 %).

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button