Wiadomości

Premier Wen Jiabao: Chiny i Pakistan “braćmi na zawsze”

ISLAMABAD – Terroryzmu nie należy łączyć z konkretną religią czy ludźmi, a społeczność międzynarodowa powinna uszanować prawo Pakistanu do dążenia do rozwoju własną ścieżką, powiedział w zeszłą niedzielę premier Wen Jiabao.

W czasie spotkania pakistańskiego parlamentu w Islamabadzie premier powiedział, że znajdujący się na pierwszej linii frontu Pakistan wykazał “wielkie poświęcenie i zasłużył się” w walce z terroryzmem, a cały świat docenia jego trud. “Chiny i Pakistan na zawsze pozostaną braćmi”, dodał.Zaraz przed przemówieniem Wena na sali dało się słyszeć okrzyk: “Niech żyje przyjaźń chińsko-pakistańska!”. Premier, uśmiechając się, rozpoczął przemowę od złożenia podziękowań w języku Urdu.

Półgodzinne przemówienie Wena było ponad 30 razy przerywane aplauzem. Premier podziękował Islamabadowi za pomoc, jaka została udzielona Chinom po ośmiostopniowym trzęsieniu ziemi w prowincji Seczuan w 2008 roku.

“Pakistan dał nam namioty i zapewnił pomoc medyczną”, powiedział. Zaznaczył też, że Chiny zawsze będą wspierać rozwój swojego sąsiada.

W kwestii walki Pakistanu z terroryzmem premier doradził, by skupić się na “zwalczaniu problemu u podstaw”. “Nie wolno stosować podwójnych standardów”, dodał.

Wen jest pierwszym chińskim przywódcą politycznym i szóstym zagranicznym dygnitarzem, który przemawiał w pakistańskim parlamencie.

Niektóre kraje zarzucają Pakistanowi opieszałość w walce z terroryzmem. “Problem działalności terrorystycznej w Pakistanie jest bardzo skomplikowany, spróbujmy zrozumieć, pod jaką ten kraj jest presją”, mówił Ye Hailin, orientalista z chińskiej Akademii Nauk Społecznych. Dodał, że metody walki z terroryzmem stosowane przez Pakistan często spotykają się z niezrozumieniem. “Nie powinno się unikać odpowiedzialności i obwiniać Pakistanu za jego domniemaną opieszałość. Chiny doceniają osiągnięcia tego kraju w walce z terroryzmem i bardzo chcą pomóc mu osiągnąć jeszcze lepsze wyniki na tym polu.”

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez francuską agencję prasową, od 2007 roku w wyniku zamachów bombowych zginęło w Pakistanie 4000 ludzi.

Aby odbudować swoją zniszczoną klęskami żywiołowymi i atakami terrorystycznymi infrastrukturę, Pakistan potrzebuje zagranicznych inwestorów, powiedział Ye.

Zgodnie z informacjami pakistańskiej agencji prasowej, Michele Flournoy, amerykański podsekretarz, powiedział, że Waszyngton musi dowieść swojego oddania Pakistanowi wspomagając kraj nie tylko na płaszczyźnie społecznej, ale i militarnej.

Premier Wen spotkał się w sobotę z najważniejszymi osobistościami wojskowymi. Rozmawiał z nimi między innymi o współpracy na rzecz podniesienia obronności kraju.

Wen powiedział także, że Chiny aktywnie partycypują we wszystkich projektach rekonstrukcyjnych w kraju i są gotowe pogłębić współpracę w dziedzinie energetyki, agrokultury i infrastruktury. Chcą także ulepszyć komunikację pomiędzy młodszymi pokoleniami obydwu krajów.

Zgodnie z danymi francuskiej agencji prasowej, podczas trzydniowej wizyty Wena czołowi biznesmeni i przedstawiciele rządu zawarli porozumienia i kontrakty na łączną kwotę 35 miliardów dolarów.

.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button