Wiadomości

“Premier Wen Jiabao jest dostępny.”

Internauci w kraju i za granica będą niebawem mieli okazję poczatować z premierem Wenem Jiabao.

Premier wyraził zgodę na wzięcie udziału w trzecim już tego typu wydarzeniu, a na pytania internautów będzie odpowiadał na oficjalnej stronie Agencji Prasowej Xinhua (www.xinhua.net).

Czat zostanie otwarty dla użytkowników strony o godzinie 9:00 w sobotę i pojawi się również na oficjalnej stronie rządu (www.gov.cn).

W trzy godziny po opublikowaniu wiadomości o kolejnej rozmowie z premierem, internauci zamieścili na stronie ponad 7000 komentarzy zawierających propozycje pytań i tematów rozmowy. Obywatele chcą spytać Wena przede wszystkim o postępy w walce z inflacją, rosnące ceny nieruchomości i dysproporcję finansową w kraju.

Rząd od miesięcy próbuje walczyć z raptownym wzrostem cen na rynku nieruchomości, ale w dużych miastach, jak Pekin czy Szanghaj, kupno mieszkania w dalszym ciągu przekracza możliwości finansowe przeważającej części obywateli.

Internauci ze słabiej rozwiniętej prowincji Anhui zwrócili uwagę na podobną sytuację w średnich i małych miastach. “Nawet u nas ceny mieszkań coraz częściej sięgają 5000 (około 2500 złotych) yuanów za metr kwadratowy”, pisali.

Inni użytkownicy wyrazili chęć zapytania premiera o edukację, służbę zdrowia, rozwój ekonomiczny i gospodarkę energetyczną.

Czat w premierem odbędzie się bezpośrednio przed kolejnymi obradami Narodowego Kongresu Ludowego,  który jest coroczną konferencją chińskich ustawodawców.


Źródło: The Global Times

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button