Wiadomości

Premier Wen Jiabao: ulepszymy współpracę na linii Hong Kong, Makao, kontynent

PEKIN – W czwartek 23 grudnia w chiński premier Wen Jiabao powiedział, że rząd centralny chciałby podjąć działania mające na celu polepszenie współpracy i wymiany handlowej na linii kontynent, Hong Kong, Makao.

Podczas dwóch spotkań w Pekinie – z Donaldem Tsangiem, szefem Specjalnego Regionu Administracyjnego Hong Kongu (HKSAR), i  Fernandem Chui Sai On, szefem Specjalnego Regionu Administracyjnego Makao (Macao SAR) – premier Wen Jiaobo zapewnił, że rząd centralny usprawni współpracę pomiędzy Hong Kongiem, Makao i sąsiednią prowincją Guangdong.

Wen zapewnił, że w czasie planowania 12. Planu Pięcioletniego, Chiny skupią się na kwestiach ekonomicznych i społecznych. Powiedział też, że rząd weźmie pod uwagę rady HKSAR-u i MSAR-u.

“Rząd centralny będzie trzymał się zasad: <<jedno państwo, dwa systemy>>, <<władza Hong Kongu w rękach obywateli Hong Kongu>> i <<władza Makao w rękach obywateli Makao>>, zapewniając jednocześnie daleko posuniętą autonomię tym dwu specjalnym regionom administracyjnym”, powiedział Wen.

Na spotkaniu z Tsangiem Wen zapewnił, że rząd centralny będzie wspierał wszelkie działania Hong Kongu zgodne z Prawem Podstawowym oraz pomoże mu wzmocnić swoją pozycję finansową, handlową oraz przemysł stoczniowy.


Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button