Wiadomości

Premier Wen Jiabao w Polsce

WARSZAWA – W dniu dzisiejszym do Polski na czele licznej delegacji przybył premier rządu Chińskiej Republiki Ludowej Wen Jiabao. Jak podaje agencja Xinhua News Agency, wizyta ta ma na celu promocję bilateralnych stosunków pomiędzy Chinami, a Polską, których istotnym elementem było zeszłoroczne podpisanie umowy o strategicznym partnerstwie.

Jak powiedział premier Wen Jiabao podczas swojego przemówienia wygłoszonego tuż po wylądowaniu samolotu rządowego na Okęciu: – Rząd chiński przywiązuje wielką wagę do relacji z Polską i postrzega ją jako istotnego partnera we współpracy w Unią Europejską, jak również z całą Europą – powiedział chiński premier.  Wen podkreślił, że oba kraje łączą wieloletnie bliskie relacje (P Ludowa była jednym z pierwszych krajów, który nawiązał stosunki dyplomatyczne z Chinami Mao Zedonga), których nie zakłócały żadne nieporozumienia.

Chiny – powiedział Wen Jiabao – są gotowe do współpracy z Polską w imię wzmocnienia i rozwoju wzajemnych więzi na bazie obopólnego szacunku, równego traktowania oraz korzyści dla obu stron.

Premier Chin oświadczył również, że podczas spotkań z przywódcami Polski (prezydentem i premierem) zamierza dyskutować wiele tematów dotyczących aktualnej sytuacji na świecie i w Europie, co jest szczególnie ważne wziąwszy pod uwagę, iż jest to pierwsza wizyta premiera rządu chińskiego w Polsce od ponad 20 lat.

Premier Tusk witając premiera Wen Jiabao powiedział:

– Nasze relacje dzisiaj są, także dzięki staraniom pana premiera, na najwyższym poziomie w dotychczasowej historii naszych relacji – powiedział premier Donald Tusk na początku spotkania z premierem Chin.

Jak mówił, bardzo się cieszy, że po grudniowej wizycie w Chinach prezydenta Bronisława Komorowskiego relacje między obu krajami "zostały podniesione do wymiaru partnerstwa strategicznego". Według Tuska pozycja Chin w światowej gospodarce i pozycja Polski w Unii Europejskiej uprawnia oba kraje do tego, aby dawać przykład jak powinna rozwijać się gospodarka w niełatwych czasach kryzysu.

– Cieszę się bardzo, że dojdzie do spotkania setek przedsiębiorców chińskich, polskich i z całego regionu, z całej Europy Środkowo-Wschodniej dzięki wizycie pana premiera – powiedział Tusk. Dodał, że szczególnym wydarzeniem politycznym "o randze nieprzeciętnej" będzie czwartkowe spotkanie premiera Wena Jiabao z 15 premierami regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

– Jestem przekonany, że te spotkania w jeszcze większym stopniu pozwolą na zrównoważoną współpracę gospodarczą całego regionu z Chinami, Polski z Chinami i że będziemy mogli porozmawiać bardzo otwarcie o tym, co łączy i co różni Polskę, Europę i Chiny – zaznaczył Tusk. – Jesteśmy przekonani, że otwartość na współpracę, przy wszystkich różnicach, szczególnie na współpracę gospodarczą, będzie dobrze służyła obu naszym narodom – dodał.

Po oficjalnym powitaniu na lotnisku Okęcie nastąpiło podpisanie pakietu umów między oboma krajami, dotyczących m.in. współpracy małych i średnich przedsiębiorstw, współdziałania w zakresie zrównoważonej infrastruktury, współpracy kulturalnej, itd. Umowy zostały podpisane w obecności obu premierów. Umowy o współpracy podpisały także m.in. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Biuro Rozwoju Handlu Ministerstwa Handlu Chińskiej Republiki Ludowej.

Późnym popołudniem w Belwederze premier Chin zostanie przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Wieczorem zostanie wydany oficjalny obiad na cześć szefa chińskiego rządu.

W czwartek rano premierzy Wen i Tusk zainaugurują w hotelu Hilton Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny. Przed południem wezmą udział na Zamku Królewskim w spotkaniu z premierami: Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Węgier oraz wicepremierami z Albanii i Bułgarii.

Podczas wizyty w Polsce premierowi Chin towarzyszą ministrowie: komisji rozwoju narodowego, handlu, minister i wiceminister w Urzędzie Polityki Planowania oraz wiceminister spraw zagranicznych.

Informacja o wizycie widnieje na pierwszych stronach chińskich gazet. W Polsce pierwszą stronę tej wizycie poświęciła wyłącznie "Rzeczpospolita". To najlepszy przykład ogromnego rozdziału pomiędzy tym co się u nas mówi, a tym co się rzeczywiście robi. Komentarz na temat wizyty premiera Chin w Polsce pozwolę sobie poczynić po zakończeniu jej oficjalnej części w piątek. Nieoficjalnie premier Chin przedłuża swoją wizytę o jeden dzień, podczas którego ma odwiedzić Kraków.

 

Źródło: Xinhua News Agency, PAP, China Daily

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button