Wiadomości

Premier Wen odwiedził Muzeum KZL Auschwitz

OŚWIĘCIM – Jak podaje agencja Xinghua News Agency, chiński premier Wen JIabao odwiedził dzisiaj Muzeum Obozu Koncentracyjnego Auschwitz, aby uczcić pamięć ofiar tego miejsca kaźni, jak również wszystkich ofiar II wojny światowej w Polsce.

– Tragedia tego miejsca jest niezapomnianym epizodem w historii rodzaju ludzkiego, epizodem dramatycznym, który powinien pozostać zapamiętanym na zawsze – powiedział reporterom podczas rozmowy z nimi w Muzeum Auschwitz-Birkenau, miejscu pamięci ofiar niemieckiego nazizmu, które znajduje się w pobliżu Krakowa.

– Tylko mając w pamięci nauki wynikające z doświadczeń przeszłości ludzie są w stanie budować świetlaną przyszłość – powiedział premier Chin, dodając – Tragedia w tutejszym obozie koncentracyjnym była tragedią całej ludzkości.

– Dramat tego specjalnego miejsca ostrzegł ludzkość przed konsekwencjami wojny, terroru, ludobójstwa i innych zbrodni, dał jej odwagę, aby walczyć o wolność, godność, bezpieczeństwo oraz dobrobyt – powiedział również premier Chin.

– Narody, które dążą do wojen powinny mieć w pamięci naszą wspólną, tragiczną historię – podkreślił. – Pomimo, że ten ludzki dramat zakończył się, lekcja z niego wynikająca powinna zostać zapamiętana przez rodzaj ludzki na zawsze – dodał premier Chin.

Wizyta w Muzeum Auschwitz nie była wcześniej przewidywana. Decyzja o przedłużeniu wizyty premiera Wen JIabao została podjęta już podczas wizyty w Polsce. Dodatkowy dzień wizyty w Polsce nie został – jak domniemano – przeznaczony na odpoczynek premiera Chin. Premier Wen postanowił uczynić osobisty gest wychodzący poza program opracowany przez stronę polską. To bardzo ważny sygnał, który należy przeanalizować ze szczególną uwagą.

Źródło: XInhua News Agency

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button