Wiadomości

Premier Wen w Grecji

ATENY – Premier Wen Jiabao powiedział w sobotę podczas wizyty w Atenach, że Chiny, które posiadają już obligacje rządowe Grecji zamierza kupić nowy pakiet obligacji, aby pomóc wyjść temu krajowi z głębokiego kryzysu finansowego.W celu zbliżenia do siebie obu państw, ojczyzn tak wielkich filozofów jak Sokrates i Konfucjusz, Wen Jiabao, podczas spotkania z George Papandreou, złożył 5 propozycji rozszerzenia współpracy pomiędzy Grecją a Chinami. Propozycje te dotyczą pogłębienie kooperacji dotyczącej przemysłu stoczniowego, podwojenia wzajemnej wymiany handlowej w ciągu najbliższych 5 lat oraz wpsarcia chińskich przedsiębiorców zainteresowanych inwestowaniem w Grecji.

– Utworzymy specjalny fundusz, który pozwoli nam udzielić pomocy finansowej greckim armatorom, którzy zakupią chińskie statki – powiedział premier Wen. Jiabao dodał, że chińska inwestycja w Pireusie, największym greckim porcie, uczyni zeń centrum transferowe dla towarów przybywających do Europy z Chin.

COSCO, przodujący chiński koncern związany z transportem morskim przejął kontrolę nad bazami kontenerowymi w Pireusie w 2008 roku. Zgodnie z podpisaną z Grecją umową chiński gigant będzie zarządzał terminalami kontenerowymi Pireusu przez następne 35 lat.

Wen zadeklarował, że Chiny są gotowe wesprzeć Grecję w każdej sytuacji. Papandreou zaś stwierdził, że historyczna wizyta premiera Chin, która jest symbolem przyjaźni pomiędzy oboma krajami, daje Grekom wiele nadziei na pokonania aktualnych problemów.

Grecja jest pierwszym przystankiem w obecnej europejskiej podróży Wen Jiabao. Premier Chin odwiedzi podczas tej podróży Belgię, Włochy i Turcję.

Źródło: China Daily

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button