Wiadomości

Premier Wen wita Nowy Rok z pasterzami

HOHHOT – Chiński premier Wen Jiabao oświadczył, że warunki życia pasterzy nie może ulec pogorszeniu pomimo wprowadzenia programu mającego na celu ochronę łąk, pastwisk i obszarów porośniętych trawami. Wen wygłosił swoje oświadczenie podczas swojej 2 dniowej wizyty w Xilingol, w Mongolii Wewnętrznej, która zakończyła się dzisiaj.Od początku bieżącego roku Chiny wspierają finansowo pasterzy z tego regionu dla zrekompensowania ich strat wynikających z odgórnie zarządzonego ograniczenia pogłowia stad hodowanych przez nich owiec. Redukcja ilości owiec ma na celu ochronę terenów trawiastych Mongolii Wewnętrznej. Trawy na tym terenie maja ogromne znaczenie dla obszarów położonych na północ od niego. Erozja pastwisk Mongolii Wewnętrznej sprzyja przesuwaniu się na północ pustyni mongolskiej, która już dzisiaj doskwiera Pekinowi doświadczanemu coraz częściej burzami piaskowymi.

Podczas wizyty w jednej z mongolskich jurt premier Wen powiedział, że czasowe ograniczenia w korzystaniu z pastwisk są ważne dla utrzymywaniu ich w dobrej kondycji. Muszą być wprowadzane jednak stopniowo. Standard życia pasterzy nie może ulec obniżeniu, a zaopatrzenie miejsc ich pobytu w wołowinę i baraninę, będących podstawą pasterskiej diety, nie może się pogorszyć.

Urzędnicy państwowi powinni odwiedzać jurty, aby dyskutować z pasterzami szczegóły nowej polityki, która dotyczy ich bezpośrednio, powiedział Wen.

Źródło: Xinhua News Agency, opracował l.s.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button