Wiadomości

Prezydent Chile W Chinach

PEKIN – Prezydent Chile Sebastian Pinera, który przybył wczoraj do Pekinu kontynuuje swoją trzydniową wizytę w Chińskiej Republice Ludowej

Wizyta prezydenta najbardziej rozwiniętego państwa Ameryki Południowej w Chinach jest formą uczczenia 40 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma państwami. Chile było pierwszym krajem latynoamerykańskim, który nawiązał stosunki dyplomatyczne z komunistycznymi Chinami. Sebastian Pinera, który objął swój urząd w marcu tego roku zwrócił na siebie uwagę światowych mediów za sprawą udanej, trwającej ponad 2 miesiące akcji uratowania 33 górników odciętych od świata w chodniku kopalnianym 700 metrów pod powierzchnią ziemi.

Prezydent Chile spotkał się wczoraj z prezydentem ChRL Hu Jintao, dzisiaj i jutro spotykać się będzie z najważniejszymi osobami w Państwie Środka w tym z premierem Wen Jiabao.

Tematem rozmów podczas spotkań będą zapewne te same okrągłe pierdoły, co zwykle: zacieśnianie więzów, wzajemna dozgonna przyjaźń i rozwój współpracy gospodarczej. Chile również odczuwa skutki światowej recesji i zapewne liczy na wzmocnienie stosunków gospodarczych z Chinami, co pomogłoby ożywić gospodarkę tego kraju.

.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button