Wiadomości

Prezydent Hu w ambasadzie japońskiej w Pekinie

PEKIN – Chiński prezydent Hu Jintao odwiedził w zeszły piątek ambasadę Japonii w Pekinie, aby złożyć na ręce japońskiego ambasadora Niwy Unichiro kondolencje w związku z tragicznym w skutkach trzęsieniem ziemi i falą tsunami, które miały niedawno miejsce w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Prezydent ChRL w imieniu wszystkich obywateli Chin wyraził głęboki żal z powodu tragedii i dodał, że ponieważ Japonia i Chiny są tak bliskimi sąsiadami, Chińczycy łączą się w bólu z dotkniętymi katastrofą Japończykami.

Hu zapewnił również, że Chiny w dalszym ciągu będą służyć wszelką możliwą pomocą ciężko doświadczonym przez los sąsiadom, a także podziękował Japonii za chęć niesienia pomocy obywatelom Chin, którzy również ucierpieli w wyniku trzęsień ziemi.

Ambasador Unichiro podziękował prezydentowi Hu za słowa otuchy i za to, że znalazł czas na wizytę w ambasadzie pomimo nawału pracy.

Prezydent Hu złożył w zeszły poniedziałek kondolencje cesarzowi Akihito.

Bezpośrednio po tragedii Chiny wysłały do Japonii 15-osobową ekipę ratowniczą oraz transport żywności, leków, koców, namiotów i wszelkich innych potrzebnych artykułów pierwszej potrzeby.

Ambasador Unichiro wyraził wdzięczność rządowi i narodowi chińskiemu i zapewnił, że władze czuwają nad bezpieczeństwem znajdujących się na wyspach Chińczyków.

To bardzo różna sytuacja od tej, która miała miejsce we wrześniu i październiku, kiedy ambasador Japonii wzywany był o świcie, lub późnym wieczorem, aby otrzymać od prezydenta Hu, premiera Wen, lub ministra spraw zagranicznych ChRL jakąś reprymendę mającą związek z drobnym incydentem u wybrzeży Wysp Senkaku.

Żródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button