Wiadomości

Prezydent Macron w Chinach

Prezydent Francji Emmanuel Macron przybył do Pekinu w poniedziałek 4 listopada, aby rozpocząć 3-dniową oficjalną wizytę państwową, podczas której ma omówić kwestie handlu i klimatu ze swoim chińskim odpowiednikiem, Xi Jinpingiem.

Podczas tej wizyty prezydent Macron, wraz z nowym komisarzem ds. Handlu UE Philem Hoganem oraz premierami Serbii i Grecji, weźmie udział w Expo Import w Szanghaju.

Ateny podpisały już porozumienie w sprawie „Inicjatywy Pasa i Drogi” – globalnego planu Pekinu mającego na celu umocnienie wpływów i międzynarodowej pozycji Chin w Azji i Europie. Podobne porozumienie podpisał w tym roku z Pekinem również Rzym.

Priorytetem wizyty Macrona w Chinach ma być biznes. Jak pisze międzynarodowa korespondentka Euronews, Anelise Borges: „Pałac Elizejski nalega, aby komercyjny wymiar tej wizyty był jej kluczowym aspektem. Dlatego też francuski prezydent udał się do Chin z 50 liderami biznesu z Francji, w tym szefami takich firm jak Loreal, Airbus, czy gigant farmaceutyczny Sanofi. ​​Macron podczas obecnej wizyty w Chinach będzie aktywnie działał na rzecz francuskich rolników. Podczas pierwszej swojej wizyty państwowej w Chinach w ubiegłym roku doprowadził do zdjęcia trwającego 17 lat chińskiego bojkotu francuskiej wołowiny. Tym razem będzie prowadził rozmowy m.in. na temat otwarcia się rynku chińskiego na francuską wieprzowinę i zniesienia ograniczeń dotyczących eksportu mięsa drobiowego.”

Prezydent Macron spotyka się trzeci raz w tym roku z prezydentem Chin Xi JinPingiem. To prosty i jasny sygnał mówiący o zbliżeniu Paryża i Pekinu.

Termin obecnej wizyty Macorna w Chinach jest nieprzypadkowy, nie przypadkowo też pierwszym celem prezydenta Francji był Szanghaj. Tu bowiem odbyło się uroczyste otwarcie Szanghajskiego Centrum Sztuki im. Pompidou. To francusko-chińska inicjatywa, której celem jest promocja sztuki i kultury francuskiej w Chinach. Na mocy zawartego porozumienia szanghajski ośrodek przez najbliższe 5 lat będzie pełnił rolę pełnoprawnej części paryskiego Centrum Pompidou, łącznie z prawem do używania nazwy Centrum. Szanghajska publiczność będzie też miała tutaj możność zetknięcia się ze wszystkimi zbiorami paryskiego muzeum. Oprócz wymiaru kulturalnego Centrum Pompidou w Szanghaju to przedsięwzięcie o charakterze komercyjnym. Zakłada się, że roczne przychody muzeum przekroczą 20 milionów euro.

Dziś (5 listopada) prezydent Macron wziął udział w uroczystym otwarciu II Edycji China International Import Expo. To osobiste „dziecko” prezydenta Xi JinPinga, który zaangażował się osobiście w promocję przedsięwzięcia. Podobnie jak w zeszłym roku Xi wygłosił w Szanghaju przemówienie inauguracyjne. Podczas oficjalnej części otwarcia targów, prezydent Macron z małżonką znajdował się nieustannie w pobliżu prezydenta Xi, swoją obecnością podnosząc rangę wydarzenia. Najważniejszym punktem programu wizyty w Szanghaju był uroczysty obiad państwa Macronów z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i jego małżonką Peng Liyuan, który odbędzie się we wtorek w ogrodzie Yu, w centrum starej części miasta, w miejscu uznawanym za jedno z najpiękniejszych w Chinach.

Foto: France24

To niewątpliwie dobry kapitał przed jutrzejszymi rozmowami w Pekinie na tematy gospodarcze.

Oczekuje się, że podczas pobytu prezydenta Macrona w Pekinie dojdzie do podpisania 15 umów handlowych dotyczących m.in. energetyki, przemysłu spożywczego i transportu Według francuskiej telewizji TV5 Monde Francja liczy na podpisanie również około 50 umów dotyczących turystki i zdrowia. Po podpisaniu wielkiego kontraktu z Pekinem na dostawę 300 Airbusów Paryż liczy też na uruchomienie projektu budowy elektrowni nuklearnej w Chinach, który ma zrealizować francuska firma Orano (dawniej Areva).

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button