Wiadomości

Prezydent RP Bronisław Komorowski wyrusza do Chin

WARSZAWA – 18 grudnia rozpocznie się 4 dniowa wizyta Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Chińskiej Republice Ludowej. Będzie to pierwsza od 14 lat oficjalna wizyta urzędującego Prezydenta RP w Pekinie. Ma ona  być próbą nowego otwarcia w relacjach z Chinami. W ostatnich latach współpraca między obu krajami wyraźnie kulała. Najbardziej wyrazistym przykładem był brak bezpośredniego połączenia między Pekinem a Warszawą.

– Polska jest postrzegana jako kraj, który bardziej entuzjastycznie niż inne poucza Chiny w kwestiach demokracji. A to nie było za dobrze przyjmowane w Chinach – powiedziała w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" chińska politolog dr Yiyi Lu. To tylko jeden z przykładów niezręczności dotyczącej relacji polsko-chińskich.

Tym razem prawa człowieka zejdą na dalszy plan. Głównym celem wizyty będzie zacieśnienie współpracy gospodarczej. Prezydentowi ma towarzyszyć niemal 100 biznesmenów. Wśród nich będą prezesi KGHM.

– Spodziewamy się podpisania kolejnej wieloletniej umowy z China Minmetals, ale jej szczegółów ujawnić nie możemy – mówi „Rz" rzecznik KGHM Dariusz Wyborski. Niedawno spółka podała, że negocjuje pięcioletnią umowę na dostawy miedzi do Chin. Z szacunków wynika, że kontrakt może opiewać na 2 mld dolarów.

Podczas wizyty podpisane zostanie też memorandum w sprawie sprzedaży Chińczykom Huty Stalowa Wola. A także list intencyjny dotyczący wznowienia połączeń lotniczych między Warszawą a Pekinem. Współpraca między PLL LOT i Air China może ruszyć na wiosnę 2012 r.

Prezydentowi towarzyszyć będzie wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który weźmie udział w polsko-chińskim forum gospodarczym w Szanghaju. Do Chin leci też wiceminister finansów Dominik Radziwiłł, który będzie przekonywał Chińczyków do inwestowania w polskie obligacje.

Polska ma gigantyczny deficyt handlowy z Chinami. Importuje dziesięć razy więcej, niż wysyła do Państwa Środka. Niekorzystna jest też struktura wymiany handlowej. Sprowadzamy zaawansowane technicznie produkty, a sprzedajemy głównie surowce. Wizyta prezydenta ma przetrzeć m.in. szlak dla firm sektorów żywnościowego i farmaceutycznego.

Polska liczy też na ściągnięcie chińskich studentów. W delegacji znajdą się minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka oraz 20 rektorów różnych uczelni. Podpisane zostanie porozumienie o współpracy naukowej i edukacyjnej.

Źródło: PAP, Rzeczpospolita, beta.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button