PolitykaPolskaWiadomości

Prezydent RP z wizytą w Chinach

Zgodnie z oficjalną informacją Kancelarii Prezydenta RP w niedzielę późnym wieczorem czasu polskiego prezydent Andrzej Duda przybył do Pekinu, rozpoczynając kilkudniową wizytę w Chinach. Dla chińskich władz to ważny sygnał, że – co pokazują wydarzenia ostatnich tygodni – w niespokojnym dla Europy czasie, nowy prezydent Rzeczpospolitej zdecydował się także na tak daleką podróż. Zgodnie z protokołem, po wizycie Bronisława Komorowskiego w Chińskiej Republice Ludowej w 2011 roku, to przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej powinien udać się z rewizytą do naszego kraju.

Andrzej Duda zdecydował się zignorować wymogi protokołu i odwiedzić Chiny przewodnicząc polskiej delegacji podczas szczytu Partnerstwa Europy Środkowo-Wschodniej i Chin (16+1), który to w najbliższy wtorek odbędzie się w malowniczym mieście Suzhou, nieopodal Szanghaju.

Warto to odnotować, ponieważ polski prezydent będzie najwyższym rangą przedstawicielem władz podczas rozmów w Suzhou. Pozostałe 15 państw Europy, a także gospodarza reprezentować będą szefowie rządów. Dzięki temu Polski głos w Suzhou może być lepiej słyszalny, a według nieoficjalnych informacji – podczas szczytu określone mają zostać ramy współpracy „szesnastki” na najbliższe lata.

O dzisiejszym stanie współpracy Polski i Chin oraz o perspektywach jej rozwoju rozmawialiśmy dzisiaj w TVN Biznes i Świat.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button