Wiadomości

Program jądrowy w Chinach wstrzymany

Chiny wstrzymały proces budowy elektrowni jądrowych na terenie kraju w związku z planowaną wkrótce ponowną kontrolą bezpieczeństwa, do której skłoniły Radę Narodową kolejne eksplozje w japońskiej elektrowni Fukushima I.

Eksperci twierdzą, że wszystkie znajdujące się w Chinach funkcjonujące reaktory są najzupełniej bezpieczne i że wybuchy, które nastąpiły w elektrowni Fukushima I spowodowane były trzęsieniem ziemi i falą tsunami.

Specjaliści od energii jądrowej orzekli również, że nie ma takiej możliwości, by cząstki radioaktywne ze zniszczonej elektrowni w Japonii przedostały się do Chin i w jakikolwiek sposób zaszkodziły obywatelom.

Przedstawiciele Rady zapewniają, że wszelkie operacje dotyczące energii jądrowej są zawsze przeprowadzane ze szczególną dbałością o bezpieczeństwo, ale budowa zostanie wstrzymana do czasu, nim eksperci nie potwierdzą, że nowo wybudowane placówki spełniają zaostrzone ostatnio normy bezpieczeństwa i że wszystkie zabezpieczenia i systemy alarmowe funkcjonują bez najmniejszego zarzutu.

W Chinach znajduje się obecnie sześć elektrowni jądrowych, głównie na południowym i wschodnim wybrzeżu kraju.

12 marca Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA) rozpoczęła ogólnokrajowy monitoring w celu wykrycia ewentualnego skażenia, które mogło przedostać się do Chin ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi japońskiej elektrowni. Wyniki monitoringu są umieszczane na stronie internetowej NNSA.

Wcześniej tego samego dnia miały w Fukushimie I miejsce kolejne wybuchy, które skłoniły władze Japonii do ogłoszenia alarmu międzynarodowego.

Władze chińskie robią również wszystko co w ich mocy, by sprowadzić do kraju przebywających w Japonii Chińczyków.

Źródło: China.org

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button