Wiadomości

Przełom w badaniach nad paliwem jądrowym

PEKIN – 3 stycznia miał w Chinach miejsce przełom w badaniach nad zużytym paliwem jądrowym, który może rozwiązać problem deficytu uranu w kraju.
Nowa technologia, którą opracowano i przetestowany w 404 Fabryce Chińskiego Programu Nuklearnego na pustyni Gobi, w prowincji Gansu, umożliwia ponowne użycie odpromieniowanego paliwa oraz 60-krotne usprawnienie wykorzystania uranu w elektrowniach jądrowych.

“Dzięki tej technologii wykryte obecnie w Chinach złoża uranu wystarczą nam na 3,000 lat”, podała chińska telewizja.

Chiny, podobnie jak Francja, Wielka Brytania i Rosja, aktywnie wspierają przerób paliwa jądrowego, który jest doskonałym sposobem na wykorzystanie radioaktywnego zużytego paliwa oraz źródłem materiału do kumulowania zapasów paliwa jądrowego.

Niezależni naukowcy twierdzą jednak, że przerób paliwa jądrowego jest na szerszą skalę niemożliwy z powodu kosztów, braku dostatecznie zaawansowanej technologii, stosunkowo wysokiego ryzyka rozprzestrzeniania się a także ze względów bezpieczeństwa.

Chiny są w posiadaniu łącznie 171,400 ton uranu rozproszonego w złożach w ośmiu prowincjach – Jianxi, Guangdong, Hunan, Xinjiang, Mongolii Wewnętrznej, Shaanxi, Liaoning i Yunnan.

Chiny planują przerzucić się na energię jądrową, aby uniezależnić się od węgla. W kraju znajduje się obecnie 12 czynnych reaktorów zdolnych wygenerować 10,15 gigawata energii.

Chiny obrały sobie za cel podniesienie możliwości generowania energii jądrowej do 40 gigawatów (GW) przed rokiem 2020, ale rząd twierdzi, że możliwe będzie osiągnięcie wyniku nawet dwukrotnie większego, gdyż korzystanie z energii jądrowej jest o wiele bardziej ekologiczne niż spalanie węgla, co sprzyja uwzględnionym w Planie Pięcioletnim projektom mającym na celu ograniczenie zanieczyszczania środowiska.

Do 2020 roku Chiny będą zatem musiały ponad 60% potrzebnego uranu uzyskiwać drogą handlową, nawet jeśli pozostałaby przy 40 GW, twierdzą chińscy naukowcy.

Źródło: China Daily, opracował: m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button