Wiadomości

Przemysł tytoniowy niezdrowy dla ekonomii

PEKIN – Ograniczona produktywność osób chorujących z powodu palenia tytoniu wkrótce zahamuje rozwój ekonomiczny Chin, natomiast koszty wiążące się ze skutkami palenia znacznie przewyższają zyski czerpane przez państwo z przemysłu tytoniowego, który nie generuje ponadto dostatecznej ilości miejsc pracy, stwierdzili w czwartek eksperci na międzynarodowym panelu naukowym.Zaproszeni do dyskusji eksperci orzekli również, że uzależnienie państwa od pokaźnych obrotów generowanych przez ten przemysł podkopuje wszelką działalność mającą na celu ograniczenie palenia, co z kolei sprawia, że zabija ono coraz więcej obywateli Chin, które są krajem z największą liczbą palaczy na świecie (ponad 300 milionów).

Ekonomiści i lekarze zebrali się na panelu dotyczącym uzależnień i sposobów walki z nim z inicjatywy państwa, które próbuje przeciwdziałać zgubnym skutkom palenia.

Specjaliści twierdzą, że w zeszłym roku państwo wydało o 61,8 miliarda yuanów (30 miliardów złotych) więcej na leczenie ludzi, którzy chorują z powodu palenia, niż wynosił ogólny przychód z przemysłu tytoniowego. Oficjalne dane wykazują jednak, że od stycznia do listopada zeszłego roku państwo zarobiło na tytoniu 65,9 miliarda yuanów , czyli o  6,3% więcej, niż rok wcześniej.

Każdego roku ponad 1,2 miliona Chińczyków z ChRL umiera na choroby związane bezpośrednio z paleniem. Przewiduje się, że w 2030 roku liczba ta wzrośnie do 3,5 miliona.

W sporządzonym przez naukowców raporcie czytamy, że rozwój ekonomiczny państwa zostanie znacząco zahamowany, ponieważ bardzo zwiększą się koszty leczenia tych osób, jak również ograniczona zostanie ich produktywność w pracy.

Trwają prace nad ustawą, która zakaże reklamowania wyrobów tytoniowych i palenia w miejscach publicznych.

Liczba palących maleje rocznie o ułamki procent, Chiny nie spełniają tym samym ogólnoświatowych norm ustanowionych przez międzynarodowe organizacje walczące z paleniem tytoniu, takie jak FCTC.

W 1978 roku wypalono w Chinach 589,9 miliarda papierosów, w 2009 – 2,3 biliona.

Specjaliści twierdzą, że walka z paleniem jest podkopywana przez chęć państwa do bogacenia się na sprzedaży tytoniu. 7,5% rocznego przychodu Chin pochodzi właśnie ze sprzedaży papierosów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w przemyśle pracuje ponad 10 milionów Chińczyków.

Źródło: China Daily, opracował: m.p.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button