Wiadomości

Przerwy w dostawach prądu potrwają całą zimę

PEKIN – W związku z gwałtownym ochłodzeniem, które nawiedziło dużą część Chin w zeszłym tygodniu, w wielu prowincjach zabrakło węgla a dostawy prądu są przerywane.

Jak podało Narodowe Radio Chińskie (NRC), w Henan i Hubei, dwóch prowincjach w środkowych Chinach, oraz w leżącej na północnym-wschodzie prowincji Shaanxi, dotkliwe mrozy oraz gwałtowne opady deszczu doprowadziły do całkowitego wykupienia zapasów węgla.

W zeszłym tygodniu w 14 stacjach energetycznych w Hubei znajdowało się 1,8 miliona ton węgla, jeszcze w październiku zapasy wynosiły 3,7 miliona ton. Jeśli zapotrzebowanie na węgiel będzie utrzymywać się na podobnym poziomie, to starczy go jeszcze tylko na 12 dni, podało NRC.

Podobny deficyt węgla odnotowano nawet w prowincjach słynących z jego wydobycia, takich jak np. Henan, gdzie w magazynach znajduje się obecnie 2,5 miliona ton węgla i gdzie potrzeba około miliona ton więcej, by zaspokoić zimowe zapotrzebowanie.

Brak węgla spowodował już przerwy w dostawach prądu i zmusił stacje do racjonowania jej w niektórych częściach prowincji, podało NRC.

W bogatej w węgiel prowincji Shaanxi 14 największych stacji energetycznych zapowiedziało, że zgodnie z prognozami otrzymanymi z jednego z rejonowych oddziałów firmy State Grid, głównej firmy energetycznej w Chinach, węgla starczy na najbliższe 4,4 dnia.

Wiele przedsiębiorstw i spółdzielni mieszkaniowych w prowincji zostało poinformowanych o mających nastąpić przerwach w dostawach prądu i potrzebie jej racjonowania, podało NRC.

Jak podały lokalne media, w jednym z budynków spółdzielni mieszkaniowej w Xi’an, stolicy prowincji Shaanxi, mieszkańcy zostali poinformowani, że przerwy w dostawach prądu mogą mieć miejsce codziennie od godziny 8 do 11, od 16 do 29 grudnia.

Narodowe Centrum Meteorologiczne zapowiedziało w zeszłą niedzielę kilkudniowe ocieplenie, więc prawdopodobnie sytuacja unormuje się na jakiś czas. Eksperci ostrzegają jednak, że długotrwałe przerwy w dostawach prądu będą tej zimy poważnym problemem.

Rzecznik Centrum powiedział, że pomimo iż problemy z dostarczaniem prądu zdarzają się w Chinach regularnie, zimą sytuacja wymyka się spod kontroli.

Han Xiaoping, dyrektor ds. informacji portalu energetycznego China5e.com, powiedział, że przez ostatnich kilka lat Chiny poczyniły wielkie postępy w budowaniu kolejnych stacji energetycznych, ale przerwy w dostawach prądu w niektórych miejscach wciąż mają miejsce z powodu deficytu węgla.

“Ceny węgla zwiększyły się, ale za prąd wciąż płaci się tyle samo. Niektóre firmy zmniejszyły więc dostępny zapas energii elektrycznej, ponieważ jej generowanie przestało się opłacać”, powiedział Han na antenie NRC.

Bao Yunqiao, wiceprezes Chińskiego Towarzystwa Badań nad Energią, powiedział, że przerwy w dostawach prądu spowodowane są tym, że samorządy lokalne usilnie starają się sprostać narzuconym im normom dotyczącym gromadzenia zapasów energii i redukowania emisji. Normy te zostały zatwierdzone przez 11. Plan Pięcioletni (2006-2010). Prezesi państwowych przedsiębiorstw, którzy tych norm nie spełnią, mają być na jego mocy zwalniani z pracy.

W niedzielę Bao wyjaśnił, że w związku ze zbliżającym się rozliczeniem 11. Planu Pięcioletniego, urzędnicy podwajają wysiłki, by go wykonać.

..

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button