PolitykaPolskaWiadomości

Przewodniczący Xi Jinping w Polsce

Jak informuje Polska Agencja Prasowa Prezydent Chin Xi Jinping wraz z małżonką rozpoczyna dzisiaj (poniedziałek) oficjalną część wizyty w Polsce. Głównymi tematami rozmów chińsko-polskich ma być otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, rozwój wzajemnej wymiany handlowej oraz chińskich inwestycji infrastrukturalnych w Polsce.

Po oficjalnym powitaniu prezydenta Xi przez prezydenta Andrzeja Dudę, w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie plenarne delegacji ob państw.

Kolejnym punktem oficjalnejgo programu wizyty prezydenta ChRL w Polsce jest między innymi podpisanie umów dwustronnych. Według informacji uzyskanych przez PAP, w obecności prezydentów Polski i Chin ma zostać podpisanych 11 dokumentów.

Następnie prezydent Xi spotka się również z marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim; będzie też rozmawiał z premier Beatą Szydło. Wśród tematów rozmów szefowej rządu z prezydentem Chin znajdą się kwestie gospodarcze, współpraca naukowa oraz kulturalna.

Ponadto zaplanowano udział Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga w Międzynarodowym Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskim Forum Regionów w hotelu Sheraton. Podczas Forum dojdzie do podpisania 6 umów/listów intencyjnych:

1. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych – CCPIT, Chińska Rada Promocji Handlu
2. ORKA – Jiangsu Lantian Aerospace Industrial Park
3. PZL – Jiangsu Lantian Aerospace Industrial Park
4. SM Mlekpol – Chinatex Corporation
5. Polfarmex – Wuhan Tongyuan Pharmaceutical Corporation
6. Grupa Maspex – Wuhan Tongyuan Pharmaceutical Corporation

Szefowie państw symbolicznie otworzą też linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express.

Oficjalną wizytę przewodniczącego Xi z małżonką w Polsce zakończy kolacja na Zamku Królewskim. Chińska para prezydencka będzie przebywać w Polsce do wtorku.

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki wiąże z przyjazdem prezydenta Xi duże nadzieje. – We współpracy z tym partnerem jest niewykorzystany potencjał. Do tej pory jest dysparytet handlowy – importujemy z Chin towary za 20 mld dolarów a eksportujemy za 2 mld dolarów. Przestrzeń do poprawy tego bilansu handlowego jest ogromna – podkreślił.

Źródło: PAP

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button