Wiadomości

QQ kontra 360 – wojna gigantów

GUANGZHOU – Od dwóch miesięcy trwa otwarty konflikt pomiędzy dwiema największymi firmami internetowym Chin.

Te firmy to z jednej strony Tencent operator najpopularniejszego w Chinach komunikatora QQ (qiu-qiu), bliskiego odpowiednika polskiego gadu-gadu, z którego korzysta 600 milionów użytkowników, z drugiej strony Qihoo 360 największy w Chinach dostawca oprogramowania antywirusowego, z którego usług korzysta 300 milionów użytkowników.

Konflikt pomiędzy firmami rozpoczął się od publicznego oskarżenia, z którym wystąpił Qihoo 360 oświadczając, że QQ dzięki oprogramowaniu komunikatora i jego wtyczkom skanuje zawartość komputerów użytkowników korzystających z komunikatora. Co więcej Qihoo 360 umieścił w sieci do ściągnięcia za darmo pluginy, które według oświadczenia tej firmy miały zablokować możliwość przeglądania zawartości komputerów przez QQ. Firma Tencent uznał “rewelację” Qihoo 360 za nieprawdziwą i skierował sprawę do sądu, zarzucając Qihoo 360 stosowanie niezgodnych z prawem praktyk konkurencyjnych.

W piątek firma Tencent ogłosiła, że wprowadziła nową wtyczkę do oprogramowania komunikatora. Wtyczka sprawia, że komunikator funkcjonować będzie wyłącznie w komputerach, na których dyskach nie zainstalowano oprogramowania Qihoo 360. Decyzja ta spotkała się z oburzeniem ze strony chińskich użytkowników komputerów. Internauci zgodni są w swojej opinii, że ofiarami konfliktu między gigantami są użytkownicy, którzy nagle stają przed niechcianym wyborem: korzystać z komunikatora, czy chronić computer przed wirusem.

Sąd prowincji Guangdong ogłosił również w piątek, że rozpatrzy pozwy wzajemne obu firm.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button