Raport HSBC: poziom produkcji w Chinach spada
Wskaźnik PMI w Chinach spadł w lutym do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy, jednak obawy o kondycję chińskiej gospodarki są przedwczesne, a lekkie osłabienie wzrostu może pomóc w walce z inflacją – wynika z raportu HSBC.
To najniższy poziom indeksu od siedmiu miesięcy i największy miesięczny spadek od kwietnia 2004 r., kiedy HSBC rozpoczął jego obliczanie. Wprawdzie ostateczny odczyt był wyższy od szacunków wynoszących 51,5 pkt, jednak lutowy wskaźnik był poniżej długoterminowego trendu wyznaczonego na poziomie 52,3 punktów.
W lutym produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła umiarkowanie, a nowe zamówienia eksportowe spadły po raz pierwszy od sierpnia 2010 r. Chińskie przedsiębiorstwa broniąc się przed rosnącą inflacją przerzucają jej koszty na konsumentów. Po raz pierwszy od października zmniejszyło się też zatrudnienie w przemyśle, choć skala spadków była niewielka.
– Ostateczny odczyt PMI za luty potwierdza, że wzrost chińskiego sektora wytwórczego spowolnił, nawet pomimo rewizji wskaźnika w górę względem wcześniejszej prognozy, który spowodowanym był lepszym wynikiem nowych zamówień w przemyśle – powiedział Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin.
– To dobre wiadomości, ponieważ wolniejszy wzrost gospodarczy pomoże w walce z inflacją. Obawy o możliwe załamanie w gospodarce Chin nadal są jednak bezpodstawne – ocenił Qu.
Źródło: HSBC Bank Polska S.A.