Wiadomości

“Ręce precz od yuana” Europa – Chiny 0:1

BRUKSELA – Premier Wen Jiabao stanowczo odrzucił wszelkie naciski ze strony polityków i biznesmenów z krajów Unii Europejskiej mające na celu skłonienie Chin do podniesienia wartości ich waluty. Wen stwierdził, że jeśli Europa szuka winnego problemów z własną walutą, powinna szukać go raczej w Stanach Zjednoczonych i kondycji dolara, a nie w wartości yuana.

Wen stwierdził, że problem braku równowagi handlowej pomiędzy Chinami a Europą ma “przyczyny strukturalne” i – jak powiedział ten drugi rangą chiński polityk – nie powinien ulegać upolitycznieniu. Wypowiedź Wen Jiabao jest nawiązaniem do wcześniejszych głosów przedstawicieli Pekinu, którzy coraz częściej wskazują na widoczną przewagę chińskiego systemu socjalistycznej gospodarki rynkowej nad zachodnim modelem demokratyczno-kapitalistycznym.

Premier Chin dodał, że pomimo wzrostu wartości yuana o 22% od 2005 roku, eksport chiński do USA wzrósł w sposób znaczny, co ma być wedle Wen Jiabao najlepszym dowodem na to, że brak równowagi w handlu międzynarodowym nie jest spowodowany w jakikolwiek sposób przez niedowartościowaną walutę chińską. Chiny aktywnie wspierają wysiłki Europy, swojego strategicznego partnera,  mające na celu pokonanie kryzysu finansowego. Jeśli którekolwiek kraje UE znajdują się w ekstremalnie trudnej sytuacji kryzysowej, wyciągamy do nich pomocna dłoń, aby pomóc im ustabilizować ich sytuację, powiedział Jiabao. Miał tu z pewnością na myśli Grecję. Chiny zadeklarowały wolę kupienia ogromnego pakietu obligacji tego kraju w zeszłym tygodniu.

Wen Jiabao dał swoim europejskim partnerom do zrozumienia, że Chiny nie życzą sobie dalszych nacisków w sprawie aprecjacji yuana, że decyzje w tej sprawie to obszar suwerenny Państwa Środka. Dalsza presja ze strony UE mająca na celu podwyższenie wartości chińskiej waluty w stosunku do euro, czy dolara, może spowodować, że Chiny nie będą tak chętnie pomagać krajom europejskim jak to czynią w tej chwili.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button