Wiadomości

Rekord prędkości pociągu

PEKIN – Super szybki chiński pociąg uzyskał nowy rekord prędkości podczas prób technicznych we wschodnich Chinach. Osiągnięta prędkość 416,6 kilometrów na godzinę pozwoliła Chinom ponownie przyciągnąć uwagę mediów do wielkiego projektu sieci super szybkiej kolei i udowodnić chińską pozycję w tej kategorii.

Światowy rekord szybkości pociągu szynowego został uzyskany przez wyprodukowany w Chinach skład o symbolu CRH380A na trasie z Szanghaju do Hangzhou – stolicy prowincji Zhejiang. Po uruchomieniu tej linii o długości 202 kilometrów super szybki pociąg będzie ją pokonywał z prędkością nie większą niż 350 kilometrów na godzinę. Planuje się, że rocznie z tego połączenia skorzysta 80 milionów pasażerów.

Do tej chwili Chiny uruchomiły następujące trasy super szybkiej kolei:

Pekin – Tianjin

Wuhan – Guangzhou

Zhengzhou- Xi’an

Shanghai – Nanjing

Do końca roku 2012 Chny planują uruchomienie linii super szybkiej kolei o łącznej długości 13000 kilometrów. Sama linia Pekin – Szanghaj, która ma być uruchomiona w połowie 2012 roku liczyć będzie 1318 kilometrów.

Firmy chińskie planują rozpoczęcie budowy tego typu linii poza granicami Chin. Podpisano już odpowiednie umowy z Argentyną, Brazylią oraz Stanami Zjednoczonymi.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button