Wiadomości

Rośnie cena bawełny

SZANGHAJ – W poniedziałek 21 września w przededniu Święta  Połowy Jesieni oraz na kilka dni przed rozpoczynającym się tygodniowym świętem z okazji 61 rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej ogłoszono kolejną podwyżkę cen przędzy bawełnianej o kolejne 1800 yuanów (około 270 dolarów) na tonie.

Podwyżka ma bezpośredni związek z informacjami z amerykańskich giełd towarowych, na których cena bawełny nieustannie rośnie od stycznia. W Chinach cena bawełny od stycznia do dzisiaj wzrosła o około 42% – informuje jeden z polskich kupców pracujących w Chinach dla polskich firm odzieżowych. W chwili obecnej ceny tego surowca są tak niestabilne, że producenci przekazują nam wyceny gotowych produktów z 48 godzinną ważnością. W przypadku mniejszych zamówień wymagają płatności zaliczek przelewem, a nie jak dotychczas na przykład akredytywą.

Wzrost cen bawełny spowodował również nowe ciekawe zjawisko wśród przedsiębiorczych Chińczyków. Zamiast inwestować w złoto, czy nieruchomości kupują oni przędzę bawełnianą. Kto kupił bawełnę pod koniec lipca, dzisiaj zyskał na tym zakupie nawet 12%!

Źródło: beta.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button