Wiadomości

Rośnie liczba zachorowań na raka wśród dzieci

PEKIN – Lekarze twierdzą, że zanieczyszczenie środowiska i niezdrowy tryb życia są główną przyczyną wzrostu liczby zachorowań na raka wśród dzieci do 14 roku życia. W Chinach mieszka obecnie 32,000 chorych na raka dzieci, które nie ukończyły jeszcze 14 roku życia, powiedział Zhang Guangchao, sekretarz generalny Chińskiego Stowarzyszenia Antyrakowego, ekspert w leczeniu raka u dzieci.

“Rak uważany jest za chorobę osób starszych, tymczasem okazuje się, że coraz częściej atakuje również dzieci. Powodem wzrostu liczby zachorowań jest niezdrowy tryb życia i zanieczyszczenie środowiska naturalnego”, powiedział Zhang. U dzieci najczęściej stwierdza się białaczkę, chłoniaka i raka mózgu. Nastoletnia młodzież bardzo często choruje na nowotwór kości.

Na białaczkę najczęściej chorują dzieci przebywające w pobliżu rakotwórczych substancji chemicznych używanych podczas remontów i renowacji. Często stwierdza się również raka u dzieci kierowców i malarzy, którzy wdychają w pracy bardzo dużo ołowiu. Symptomy choroby są bardzo podobne u wielu młodych pacjentów: długotrwała i niewysoka gorączka, spadek wagi, krwawienie z nosa.

Zostało stwierdzone, że otyłość, brak wysiłku fizycznego i wysokokaloryczna dieta również sprzyjają rozwojowi raka u dzieci. Zmiana stylu życia dziecka bardzo często pozwala uniknąć choroby w latach późniejszych. Otyłe dzieci, które jedzą głównie mięso, bardzo często przeradzają się w otyłych dorosłych, u których ryzyko zachorowania na raka piersi czy okrężnicy jest o wiele większe niż u osób, które w dzieciństwie były szczupłe, a których dieta była urozmaicona z przewagą ryżu i warzyw.


Źródło: China Daily, opracował: m.p.

,,,,

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button