Wiadomości

Rząd walczy o prawa pracowników

NANNING – Na przestrzeni ostatnich pięciu lat chiński rząd pomógł zatrudnionym na czarno pracownikom otrzymać zaległe płace o łącznej wysokości 39 miliardów yuanów (około 20 miliardów złotych).

Od 2006 do 2010 roku władze przeprowadziły kontrole w 8,3 milionach firm, które zatrudniają razem ponad 480 milionów pracowników.

W tym samym czasie organy odpowiedzialne za kontrole ubezpieczeniowe rozwiązały prawie dwa miliardy sporów pomiędzy pracownikami a pracodawcami, których nakłoniły do podpisania legalnych kontraktów z prawie 65 milionami pracowników.

Władzom udało się również wymóc na 808 tysiącach nieuczciwych pracodawców przeznaczenie łącznej kwoty 25 miliardów yuanów na ubezpieczenia społeczne dla zatrudnianych przez nich pracowników.

Władze zapowiadają kontynuowanie walki o prawa pracowników i polepszenie tym samym sytuacji na rynku pracy.

W tym samym czasie pracodawcy twierdzą, że akcje organizacji rządowych mające na celu poprawienie sytuacji pracowników skutecznie uniemożliwiają firmom dalsze działanie. W obecnej sytuacji ogromnego deficytu ludzi do pracy wszystkie nowe obciążenia i obostrzenia powodują, że pracodawców nie stać na zatrudnianie ludzi na nowych warunkach, ponieważ mają one poważny wpływ na koszty pracy, w rezultacie na ceny towarów. Ceny te przestają być konkurencyjne na światowych rynkach, które ciągle tkwiąc w kryzysie ekonomicznym kierują się głównie ceną jako determinantą decyzji o zakupach.

Źródło: China Daily, beta.chiny24.com, SCMP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button