Wiadomości

Rząd wprowadza próbny podatek od nieruchomości

W najbliższy piątek w okręgach municypalnych Chongqing i Szanghaj wprowadzony zostanie na próbę nowy w formie podatek od nieruchomości. Władze chcą porównać, czy nowy podatek okaże się bardziej efektywny od poprzedniego, nim zdecydują, który wprowadzić ostatecznie w całym kraju.Nowy podatek będzie w swojej formie bliższy podatkom od nieruchomości pobieranym co roku np. w USA. Podatek ten naliczany jest od wzrostu wartości danej nieruchomości rok do roku. Innymi słowy, jeśli dana nieruchomość zyskała w ciągu roku na wartości, to właściciel tej nieruchomości zobowiązany jest zapłacić określony podatek od różnicy wartości z zeszłego roku i tej sprzed dwóch lat. Obecnie  Chinach funkcjonuje podatek od nieruchomości podobny do polskiego, czyli naliczany w momencie dokonywania transakcji kupna-sprzedaży danej nieruchomości.
Nowe obciążenie podatkowe jest tuż po podniesieniu przez władze minimalnego poziomu środków własnych na zakup mieszkania z 50% do 60% jego ceny oraz po wprowadzeniu limitu zakupionych nieruchomości (innych, niż miejsce zamieszkania) do 2, kolejną próbą stawienia czoła inflacji i stabilizacji sytuacji na rynku nieruchomości.

“Podatek próbny nie jest sam w sobie posunięciem radykalnym, ale wprowadzenie go razem z limitami i podniesieniem  minimalnej wpłaty własnej na zakup nieruchomości pokazuje determinację rządu w walce ze spekulacją na rynku”, powiedział Remy Chan, dyrektor naczelny CBD Commercial Investment Management, szanghajskiej firmy o kapitale własnym wynoszącym 3 miliardy yuanów.

Podatek od nieruchomości naliczany każdego roku może faktycznie ostudzić zapał potencjalnych inwestorów. Tylko w zeszłym roku ceny nieruchomości w Chinach wzrosły o 40%. Płacenie podatku od takiego wzrostu może być dla wielkiej rzeszy obywateli Chin niebagatelnym problemem. Co innego zorganizować środki (czytaj: kredyty) na zakup kosmicznie drogiej nieruchomości, a co innego płacić każdego roku od tej nieruchomości coraz wyższy podatek.

Źródło: China Digital Times, opracował: l.s., m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button